نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

حکم اعدام سامان نسیم لغو شد

۶-بهمن-۱۳۹۶

گروه خبری: اعدام - اقلیت های قومی - کودکان -

سایت نفس در قفس: سامان نسیم، زندانی کرد ایرانی که از سن ۱۷ سالگی دستگیر و به اتهام محاربه به اعدام محکوم شده بود، از خطر اعدام رهایی یافت.

عفو بین‌الملل به نقل از وکیل او عزیز مژدهی نوشته است که سامان نسیم از اتهام محاربه تبرئه و به اتهام عضویت در حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) به پنج سال حبس محکوم شده و این حکم دیروز، ۵ بهمن، از طریق دفتر اجرای احکام زندان ارومیه به سامان نسیم ابلاغ شده است.

وکیل سامان نسیم پیش‌بینی می‌کند که با توجه به سپری شدن دوران زندان، موکلش ظرف چند روز آینده از زندان آزاد خواهد شد.

سامان نسیم در زمان وقوع جرم ادعایی، زیر ۱۸ سال سن داشت و صدور حکم اعدام برای او نقض قوانین بین‌المللی حقوق بشر از جمله کنوانسیون حقوق کودک بود که ایران نیز متعهد به احترام گذاشتن به آن شده است.

حکم اعدام او در بهمن ۱۳۹۳ تا مرحله اجرا پیش رفت و او در ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ برای اجرای حکم به مکانی نامعلوم منتقل شد. مقامات قضایی ایران سپس به مدت پنج ماه از دادن هر گونە اطلاعی از سرنوشت سامان نسیم و یا محل نگهداری‌ او بە خانوادەاش امتناع ورزیدند.

در این دوران عفو بین‌الملل با راه اندازی کمپینی، ضمن اعلام نگرانی از مشخص نبودن وضعیت سامان نسیم، از فعالین حقوق بشر در سراسر جهان خواست تا با پیوستن به این کمپین، برای نجات احتمالی جان سامان نسیم و روشن شدن سرنوشت و وضعیت او اقدام کنند.

پس از تقریبا پنج ماه بی‌خبری مطلق، سامان نسیم بالاخره اجازه یافت که در تیرماه ۱۳۹۳ با خانواده‌اش تماس بگیرد و از نگهداری خویش در زندان زنجان خبر دهد. در همان زمان مشخص شد که رییس قوه قضاییه تحت فشارهای بین المللی دستور توقف اجرای اعدام را صادر کرده و حکم اعدام نقض شده است. پرونده سامان نسیم سپس برای رسیدگی مجدد به یک دادگاه تجدید نظر در استان آذربایجان غربی فرستاده شد.

عفو بین‌الملل در ادامه با انتشار چندین اقدام فوری و پیگیری‌های مستمر برای جلوگیری از صدور دوباره حکم اعدام برای سامان نسیم تلاش کرد. در سال ۲۰۱۵ پرونده سامان نسیم جزء یکی از ۱۲ پرونده‌‌ی کمپین سالانه سازمان عفو بین الملل با نام «بنویس برای حق» شد. صدها هزار نفر از کشورهای مختلف جهان از جمله کشورهای اروپایی و همچنین توگو، بورکینافاسو، نائورو، مغولستان، پاراگوئه، هنگ کنگ، نیوزیلند، تونس، ونزوئلا، مولداوی و نپال در این کمپین جهانی شرکت کردند و با ارسال نامه به مقامات قضایی خواستار محاکمه منصفانه سامان نسیم و عدم صدور مجدد حکم اعدام برای او شدند.

عفو بین‌الملل شکستن حکم اعدام سامان نسیم را یک «پیروزی بزرگ حقوقی و اخلاقی» توصیف کرده است.