نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

دستگیری حداقل صد نفر در اعتراضات اخیر مناطق عرب‌نشین

۱۲-فروردین-۱۳۹۷

گروه خبری: اقلیت های قومی -

سایت نفس در قفس: در اعتراضات مردم اهواز به توهین‌های صدا و سیما به هم‌وطنان عرب، ده‌ها تن از معترضین تاکنون بازداشت شده‌اند.

به گزارش «نفس در قفس»، اعتراضات مردم مناطق عرب‌نشین استان خوزستان از روز ۸ فروردین ماه آغاز شده و تا امروز ۱۲ فروردین ماه نیز ادامه داشته است.

این اعتراضات واکنشی است نسبت به حذف مردم عرب از نقشه‌ی ایران در یکی از برنامه‌های صدا و سیما.

تاکنون وسعت اعتراضات در شهرهای  آبادان، ماهشهر، حمیدیه، شیبان و اهواز قابل توجه بوده است. طبق گزارش‌های منتشره نیز تاکنون حداقل ۱۰۰ نفر از معترضین در شهرهای مختلف بازداشت شده‌اند.

مطابق این گزارش‌ها تا این لحظه اسامی سلمان عبیات، محمود بیت سیاح، عدنان بیانات سکینی، جمعه سواری، سوری ثعالبی سواری، عدنان خسرجی، منصور تمیمی، وسام سواری، خالد مهاوی، خدیجه نیسی، عایشه نیسی، سعد نواصری، محمد جلیل کنون، اسد نواصری، محمود مهاوی و کاظم طرفی از میان افراد بازداشت شده محرز شده است.

این افراد همگی از اهالی مناطق مختلف اهواز هستند. هم‌چنین گزارش‌ها حاکی از قطعی اینترنت در مناطقی است که اعتراضات در آن ادامه داشته است.

پس از روز اول اعتراضات، نیروهای امنیتی در روزهای بعد از آن با گاز اشک‌آور و باتوم به معترضین حمله کرده و آنان را مورد ضرب و شتم قرار داده و دستگیر کردند.

در زیر قسمتی از فیلم‌های منتشره از این اعتراضات را می‌بینید: