نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

احتمال به تعویق افتادن اجرای حکم اعدام امیرحسین پورجعفر

۲۶-مهر-۱۳۹۶

گروه خبری: اعدام - کودکان -

سایت نفس در قفس: وکیل امیرحسین پورجعفر از احتمال تعویق اجرای حکم اعدام این زندانی نوجوان خبر داد.

بنا به اطلاع «نفس در قفس»، مقامات دادگستری تهران در حال بررسی احتمال تعویق اجرای حکم اعدام امیرحسین پورجعفر هستند.

مجتبی فرح‌بخش، وکیل این زندانی نوجوان در گفت‌وگویی با گزارش‌گر «نفس در قفس»، ضمن تایید این خبر، ابراز امیدواری کرد که حکم اعدام موکل‌اش فردا اجرا نشود.

صبح امروز وکیل خانواده‌ی ستایش قریشی از اصرار این خانواده به اجرای حکم قصاص در صبح فردا در زندان رجایی‌شهر کرج خبر داده بود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران اما گفته است: صحبت ها و مذاکراتی مبنی بر به تعویق افتادن اجرای حکم اعدام شده اما هنوز خبر جدیدی در این باره به دست نیامده است.

امیرحسین پورجعفر اواخر فروردین ماه گذشته به اتهام تجاوز به و قتل ستایش قریشی، دختر ۶ ساله‌ی اهل افغانستان بازداشت شده و در شعبه‌ی هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران، از بابت ارتکاب قتل به قصاص، تجاوز به‌عنف به اعدام و بابت جنایت بر میت به دیه محکوم شد و این حکم در شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور تأیید شد.

چندی پیش نیز وکیل وی از بستری شدن موکلش در بیمارستان اعصاب و روان خبر داد با این‌حال پزشکی قانونی پیش‌تر سلامت روان او را تأیید کرده بود.

پیش‌تر دادستان ورامین گفته بود که حکم امیرحسین پورجعفر که مراحل استیذانش هم انجام شده، ۲۷ مهر اجرا می‌شود.

عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای در روز ۲۲ مهر ماه خواستار لغو این حکم و تبدیل آن به حبس شده بود.

امروز هم‌چنین گزارش‌گر ویژه‌ی اعدام‌های خودسرانه و فراقضایی، گزارش‌گر ویژه‌ی وضعیت حقوق بشر در ایران و رئیس کمیته‌ی حقوق کودک از ایران خواستند که اجرای حکم اعدام امیرحسین پورجعفر را که در زمان ارتکاب جرم ۱۶ سال داشته است. متوقف کند.

کارشناسان سازمان ملل رویه‌ی اعمال مجازات اعدام علیه افرادی که در زمان ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال داشتند را شدیدا محکوم کردند. آن‌ها از مقامات ایران خواسته‌اند که فورا به این تخلف جدی خاتمه بخشند و یک برنامه‌ی جامع برای تبدیل حکم تمام محکومان نوجوان از اعدام به زندان آغاز کنند.

گفتنی است، کنوانسیون حقوق کودک که ایران نیز از امضاکنندگان آن است، قاطعانه استفاده از مجازات اعدام را برای افرادی که زیرسن ۱۸ سال مرتکب جرم می‌شوند ممنوع کرده است.