نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

ادعای جدید دادستان ورامین: امیرحسین ۱۸ سال دارد، ملاک قانون تقویم قمری است!

۲۴-مهر-۱۳۹۶

گروه خبری: اعدام - کودکان -

سایت نفس در قفس: دادستان عمومی و انقلاب ورامین مدعی است که ملاک قانون برای اجرای حکم اعدام ۱۸ سال قمری است و امیرحسین پورجعفر نیز ۱۸ سال قمری دارد.

ابوالقاسم مرادطلب در گفت‌وگویی با خبرگزاری تسنیم در پاسخ به این سوال که وکیل این زندانی نوجوان گفته موکلش هنوز به ۱۸ سال نرسیده است و ۲۶ آذر ۱۸ سالش می‌شود اظهار کرد: این مطلب درست نیست. قاتل ستایش با احتساب قمری به ۱۸ سال رسیده است.

دادستان ورامین افزود: در قانون نیز ۱۸ سال قمری ملاک قرار گرفته است.

نقی محمودی، وکیل دادگستری در گفت‌وگویی با گزارش‌گر «نفس در قفس» اما این ادعا را رد و تصریح کرد که «مساله اساسا این نیست که یک متهم در زمان اجرای حکم اعدام چه سنی دارد! مساله این است که امیرحسین در زمان ارتکاب جرم انتسابی زیر ۱۸ سال داشته است.»

این وکیل دادگستری ادامه داد: «طبق قانون مجازات اسلامی، سن بلوغ برای دختران ۹ سال تمام قمری و برای پسران ۱۵ سال تمام قمری است و صحبتی از ۱۸ سالگی در این قوانین نشده است. این سن بلوغ هم خلاف کنوانسیون حقوق کودکان است که سن مسولیت کیفری را ۱۸ سالگی می‌داند.»

گفتنی است، ماده‌ی ۹۱ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ تحولی جدی در واکنش کیفری نسبت به نوجوانان مرتکب جرایم مستوجب حد یا قصاص ایجاد کرده است. این ماده، سه وضعیت را به عنوان عوامل سقوط حد یا قصاص معرفی کرده و قاضی را مکلف کرده است که در این موارد، مرتکب را به جای حد یا قصاص، بر اساس گروه سنی وی، به یکی از مجازات‌های تعزیری مذکور در این فصل محکوم نماید. این سه وضعیت عبارت اند از:

الف) عدم درک ماهیت جرم ارتکابی توسط مرتکب

ب) عدم درک حرمت جرم ارتکابی توسط مرتکب

ج) شبهه در رشد یا کمال عقل مرتکب

به این ترتیب، دختر یا پسر زیر سن هجده سال که در این مورد بر خلاف مواد ۸۸ و ۸۹، مشخص نشده است که ۱۸ سال تمام قمری ملاک است یا شمسی که مرتکب جرم مستوجب حد یا قصاص شود و یکی از حالات فوق در مورد وی صادق باشد، «با توجه به سن وی» به «مجازات های پیش بینی شده در این فصل» محکوم می‌شود.

هم‌چنین منصور مقاره‌عابد، رییس اسبق کانون اصلاح و تربیت در گفت‌وگویی با خبرآنلاین در ۲۴ بهمن ۱۳۹۰ در این زمینه تصریح می‌کند: «در این مواد موضوع شاخص این است که سن مسئولیت کیفری تدریجی شده است چون طبق قانون قبلی سن بلوغ مهم بود یعنی دفعی بود اما اکنون برای کودکان زیر ۱۵ سال تصمیم گیری قاضی مهم است یعنی حکم نمی دهد. همچنین به جنسیت هم توجه نشده است و دختر و پسر را با هم در برمی گیرد. از همه مهمتر اینکه ملاک سن شمسی است نه قمری.»

بدین ترتیب به نظر می‌رسد که ادعای دادستان ورامین بر پایه‌ی درستی قرار نداشته است.

امیرحسین پورجعفر هم‌چنین در مصاحبه‌ای با همشهری که به تاریخ ۵ مهر ماه ۱۳۹۶ در خبرگزاری رکنا منتشر شده بود، از «مست بودن» خود در هنگام ارتکاب جرم خبر داده و گفته بود: «در پرونده من کوتاهی شد. با اینکه من مشروب و شیشه مصرف کرده بودم یک هفته بعد از دستگیری از من نمونه آزمایش گرفتند و نتیجه منفی بود. اگر زودتر این کار را می‌کردند، نشان می‌داد که من حالت عادی نداشته‌ام.»

نقی محمودی در این زمینه نیز گفته: «این ادعای متهم قابل پیگیری بوده و از وی بایستی بلافاصله پس از بازداشت آزمایش خون گرفته می‌شد.»

دیروز نیز اخباری از انتقال این زندانی نوجوان به زندان رجایی‌شهر کرج جهت اجرای حکم منتشر شده بود.

امیرحسین پورجعفر اواخر فروردین ماه گذشته به اتهام تجاوز به و قتل ستایش قریشی، دختر ۶ ساله‌ی اهل افغانستان بازداشت شده و در شعبه‌ی هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران، از بابت ارتکاب قتل به قصاص، تجاوز به‌عنف به اعدام و بابت جنایت بر میت به دیه محکوم شد و این حکم در شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور تأیید شد.

چندی پیش نیز وکیل وی از بستری شدن موکلش در بیمارستان اعصاب و روان خبر داد با این‌حال پزشکی قانونی پیش‌تر سلامت روان او را تأیید کرده بود.

پیش‌تر دادستان ورامین گفته بود که حکم امیرحسین پورجعفر که مراحل استیذانش هم انجام شده، ۲۷ مهر اجرا می‌شود.

عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای در روز ۲۲ مهر ماه خواستار لغو این حکم و تبدیل آن به حبس شده بود.

گفتنی است، کنوانسیون حقوق کودک که ایران نیز از امضاکنندگان آن است، قاطعانه استفاده از مجازات اعدام را برای افرادی که زیرسن ۱۸ سال مرتکب جرم می‌شوند ممنوع کرده است.