نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

اعدام چهار زندانی در ایلام، ارومیه و کرمانشاه

۱۴-اسفند-۱۳۹۶

گروه خبری: اعدام -

سایت نفس در قفس: چهار زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بودند در زندان مرکزی ایلام، زندان مرکزی کرمانشاه و زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند.

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران،  صبح روز جاری، دوشنبه ۱۴ اسفند ماه، یک زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی ارومیه اعدام شد.

این زندانی رحیم (ابوبکر) سلیمی نام داشته که از ۱۲ سال پیش با اتهام قتل عمد بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. این زندانی روز گذشته به همراه یک زندانی دیگر از بند ۳-۴ زندان مرکزی ارومیه به سلول انفرادی منتقل شده بود که زندانی دوم به نام احمد کردستانی موفق به اخذ رضایت از شکات پرونده شد و به سلول خود بازگشت.

در گزارشی دیگر به نقل از شبکه حقوق بشر کردستان، صبح روز یک‌شنبه ۱۳ اسفند ماه، یک زندانی با اتهام قتل عمد در زندان مرکزی کرمانشاه (دیزل آباد) اعدام شد. این زندانی که در زمان ارتکاب قتل ۲۶ ساله بود، مسعود وکیلی نام داشت. وی پیش از اجرای حکم موفق به دیدار آخر با بستگان خود نشده بود.

همچنین سازمان حقوق بشر ایران گزارش کرده است که در تاریخ چهارشنبه ۲۷ دی ماه یک زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی ایلام اعدام شده و با وجود گذشت بیش از یک ماه و نیم رسانه‌های رسمی در خصوص این اعدام سکوت اختیار کرده‌اند. هویت این زندانی احسان یعقوبی اهل آبدانان احراز شده که به اتهام قتل فردی به نام امین آیینی در سال ۱۳۹۳ به اعدام محکوم شده بود.

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: “احسان و امین هر دو چوپان بودند و با یکدیگر دوست بودند. دعوای ایشان بر سر ملک و زمین کشاورزی روی داد که در طی این دعوا، احسان امین را با گلوله به قتل رساند.”

در گزارشی دیگر صبح روز چهارشنبه ۹ اسفند ماه نیز یک زندانی در همین زندان اعدام شد. این زندانی نیز با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود و هویت وی مهدی کاظم نیا فرزند علی احراز شده است.

منبع سازمان حقوق بشر ایران گفت: “مهدی کاظم نیا در طی یک نزاع، فردی که اهل روستای هفت چشمه بود را به قتل رسانده بود.”