نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

اعدام ۱۵ نفر در ایران یک هفته‌ی گذشته

۲۲-آبان-۱۳۹۶

گروه خبری: اعدام -

سایت نفس در قفس: در یک هفته‌ی گذشته ۱۵ نفر در شهرهای مختلف ایران اعدام شده‌اند.

به گزارش «نفس در قفس»، از روز ۱۵ آبان ماه جاری تا امروز دست‌کم ۱۵ حکم مرگ در زندان‌های اردبیل، تایباد، بندرعباس، مشهد و ارومیه به اجرا گذاشته شده‌اند.

خبرگزاری هرانا، امروز از اعدام ۵ زندانی متهم به قتل در زندان مرکزی ارومیه خبر داد.

بنا به این گزارش، مرتضی (مسعود) قلی‌پور، رامین عشقی، مهدی حاجی‌زاده و قباد مرادی زندانیانی هستند که دیروز به سلول‌های انفرادی منتقل شده و امروز به دار آویخته شدند.

همزمان سازمان حقوق بشر ایران نیز از اعدام یک زندانی در زندان بندرعباس خبر داد.

بر اساس این گزارش صبح روز جاری، دوشنبه ۲۲ آبان ماه یک زندانی به نام صابر سلیمانی، ۳۷ ساله و اهل شهر تکاب که در سال ۱۳۹۳ به اتهام حمل ۹ کیلوگرم هروئین و ۲ کیلو و هفتصد گرم شیشه بازداشت و در دادگاه انقلاب بندرعباس به اعدام محکوم شده بود، در زندان مرکزی بدرعباس به دار آویخته شد.

حکم اعدام این زندانی در حالی اجرا شد که از فردا «قانون الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر» اجرایی خواهد شد.

هم‌چنین خبرگزاری هرانا از اعدام یک زندانی دیگر روز یکشنبه ۲۱ آبان ماه در زندان مرکزی اردبیل خبر داد. مدد علیزاده به اتهام تجاوز به عنف و از بند ۵ این زندان به پای چوبه‌ی دار برده شده بود.

شبکه حقوق بشر کردستان نیز خبر از اعدام پنج زندانی در روز دوشنبه ۱۵ آبان ماه در زندان مرکزی مشهد و چهار زندانی در همین روز در زندان تایباد داد. این زندانیان همگی با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند.

چهار تن از زندانیان اعدام شده که در زندان مرکزی مشهد اعدام شدند؛ حسین یعقوبی اهل مشهد، حسین حاجی‌آبادی اهل بیرجند، شاهرضا حسن‌زاده اهل نیشابور و یوسف باغبان اهل زاهدان نام داشته‌اند.