نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

امیرحسین پورجعفر، زندانی نوجوان اعدام شد

۱۴-دی-۱۳۹۶

گروه خبری: اعدام -

سایت نفس در قفس: امیرحسین پورجعفر که در ۱۶ سالگی مرتکب جرم انتسابی شده بود ساعتی پیش در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شد.

مجتبی فرح‌بخش وکیل امیرحسین پورجعفر در گفت‌وگویی با گزارش‌گر «نفس در قفس» با تایید این خبر گفت: «متاسفانه حکم اعدام امیرحسین حدود یک ساعت قبل در زندان رجایی‌شهر کرج اجرا شد.»

امیرحسین پورجعفر روز سه‌شنبه آخرین ملاقات را با خانواده‌اش انجام داده بود و تلاش‌ها برای گرفتن رضایت از خانواده‌ی مقتول در دو روز گذشته به جایی نرسیدند.

امیرحسین پورجعفر اواخر فروردین ماه گذشته به اتهام تجاوز به و قتل ستایش قریشی، دختر ۶ ساله‌ی اهل افغانستان بازداشت شده و در شعبه‌ی هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران، از بابت ارتکاب قتل به قصاص، تجاوز به‌عنف به اعدام و بابت جنایت بر میت به دیه محکوم شد و این حکم در شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور تأیید شد.

چندی پیش نیز وکیل وی از بستری شدن موکلش در بیمارستان اعصاب و روان خبر داد با این‌حال پزشکی قانونی پیش‌تر سلامت روان او را تأیید کرده بود.

پیش‌تر دادستان ورامین گفته بود که حکم امیرحسین پورجعفر که مراحل استیذانش هم انجام شده، ۲۷ مهر اجرا می‌شود که این اجرا به دلایل نامعلومی به تعویق افتاد.

عفو بین‌الملل، گزارش‌گر ویژه‌ی سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران و گزاش‌گر ویژه درباره اعدام‌های فراقضایی، شتابزده و خودسرانه دیشب از مقامات ایران خواسته بودند تا فورا اجرای حکم اعدام این زندانی نوجوان را متوقف کنند.