نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

امیرحسین پورجعفر، زندانی نوجوان پس‌فردا اعدام می‌شود

۱۲-دی-۱۳۹۶

گروه خبری: اعدام - کودکان -

سایت نفس در قفس: امیرحسین پورجعفر که به تازگی به ۱۸ سالگی رسیده است، پس‌فردا به دار آویخته خواهد شد.

مجتبی فرح‌بخش وکیل مدافع امیرحسین پورجعفر در گفت‌وگویی با گزارش‌گر «نفس در قفس» گفت که حکم اعدام امیرحسین پورجعفر روز پنج‌شنبه ۱۴ دی ماه اجرا خواهد شد.

وی تنها راه برای جلوگیری از اجرای حکم مرگ موکل‌اش را «اخذ رضایت از خانواده‌ی» مقتول دانست و گفت که دستگاه قضایی از اول «نباید چنین حکمی می‌داد.»

امیرحسین پورجعفر اواخر فروردین ماه گذشته به اتهام تجاوز به و قتل ستایش قریشی، دختر ۶ ساله‌ی اهل افغانستان بازداشت شده و در شعبه‌ی هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران، از بابت ارتکاب قتل به قصاص، تجاوز به‌عنف به اعدام و بابت جنایت بر میت به دیه محکوم شد و این حکم در شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور تأیید شد.

چندی پیش نیز وکیل وی از بستری شدن موکلش در بیمارستان اعصاب و روان خبر داد با این‌حال پزشکی قانونی پیش‌تر سلامت روان او را تأیید کرده بود.

پیش‌تر دادستان ورامین گفته بود که حکم امیرحسین پورجعفر که مراحل استیذانش هم انجام شده، ۲۷ مهر اجرا می‌شود که این اجرا به دلایل نامعلومی به تعویق افتاد.

این امر با اعتراض سازمان‌های بین‌المللی از جمله عفو بین‌الملل و هم‌چنین گزارش‌گر ویژه‌ی اعدام‌های خودسرانه و فراقضایی، گزارش‌گر ویژه‌ی وضعیت حقوق بشر در ایران و رئیس کمیته‌ی حقوق کودک سازمان ملل و نیز کاربران شبکه‌های اجتماعی شده بود.