نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

امیرحسین پورجعفر برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شده است

۲۵-مهر-۱۳۹۶

گروه خبری: اعدام - کودکان -

سایت نفس در قفس: امیرحسین پورجعفر، زندانی ۱۷ ساله جهت اجرای حکم اعدام به سلول‌های انفرادی زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شده است.

بنا به اطلاع «نفس در قفس»، این زندانی متهم به قتل بدین ترتیب در یک قدمی چوبه‌ی دار قرار گرفته و آخرین تلاش‌ها برای اخذ مهلت از اولیای دم هم‌چنان در جریان است.

مجتبی فرح‌بخش وکیل مدافع امیرحسین پورجعفر که پیش‌تر نیز اعلام کرده بود موکل‌اش هنوز به ۱۸ سال تمام نرسیده است در گفت‌وگویی با گزارش‌گر «نفس در قفس» گفت: «آقای پورجعفر به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شده است. اجرای حکم برای ۲۷ مهر ماه معین شده است و امروز شاید بتوانیم با خانواده‌ی ستایش قریشی ملاقاتی کرده و از آنان درخواست مهلت کنیم.»

وی هم‌چنین اظهار داشت: «در مورد سن متهم قانون در سال ۹۲ مبنا را آورده روی سن شمسی و من در این مورد با آقای دادستان اختلاف نظر دارم.»

دادستان ورامین دیروز اعلام کرده بود که ملاک برای اجرای حکم اعدام سن ۱۸ سال تمام قمری است.

وی تصریح کرد: «با توجه به این‌که در ماه محرم هم به سر می‌بریم اعلام زمان اجرای حکم در این ماه برای من هم غیرمترقبه بود و ما امیدواریم خانواده‌ی قریشی مهلتی برای متهم در نظر بگیرند.»

بدین ترتیب امیرحسین پورجعفر در یک‌قدمی چوبه‌ی دار قرار گرفته است.

امیرحسین پورجعفر اواخر فروردین ماه گذشته به اتهام تجاوز به و قتل ستایش قریشی، دختر ۶ ساله‌ی اهل افغانستان بازداشت شده و در شعبه‌ی هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران، از بابت ارتکاب قتل به قصاص، تجاوز به‌عنف به اعدام و بابت جنایت بر میت به دیه محکوم شد و این حکم در شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور تأیید شد.

چندی پیش نیز وکیل وی از بستری شدن موکلش در بیمارستان اعصاب و روان خبر داد با این‌حال پزشکی قانونی پیش‌تر سلامت روان او را تأیید کرده بود.

پیش‌تر دادستان ورامین گفته بود که حکم امیرحسین پورجعفر که مراحل استیذانش هم انجام شده، ۲۷ مهر اجرا می‌شود.

عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای در روز ۲۲ مهر ماه خواستار لغو این حکم و تبدیل آن به حبس شده بود.

گفتنی است، کنوانسیون حقوق کودک که ایران نیز از امضاکنندگان آن است، قاطعانه استفاده از مجازات اعدام را برای افرادی که زیرسن ۱۸ سال مرتکب جرم می‌شوند ممنوع کرده است.