نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

روز جهانی علیه اعدام: اجرای ۵۲۶ حکم مرگ در یک سال گذشته در ایران

۱۷-مهر-۱۳۹۶

گروه خبری: اعدام -

سایت نفس در قفس: دست‌کم ۵۲۶ حکم اعدام در یک سال گذشته در نقاط مختلف ایران به اجرا گذاشته شده‌اند.

مرکز آمار لیگ حقوق بشر زندانیان در ایران در گزارشی که به مناسبت ۱۰ اکتبر، روز جهانی علیه اعدام منتشر کرده، از اجرای دست‌کم ۵۲۶ حکم مرگ در یک سال گذشته در ایران خبر داد. این آمار از گزارش‌های منتشره از دهم اکتبر ۲۰۱۶ تا دهم اکتبر سال جاری میلادی به دست آمده‌اند.

در میان این تعداد، اخبار اجرای ۱۰۳ حکم اعدام یعنی نزدیک تنها ۲۰٪ از این احکام توسط رسانه‌های رسمی داخل ایران منتشر شده و ۴۲۳ مورد باقی‌مانده توسط رسانه‌های حقوق بشری مستقل گزارش و علنی شده‌اند.

امسال نیز همانند چند سال گذشته، متهمان پرونده‌های مربوط به مواد مخدر بیش‌ترین تعداد زندانیان اعدام‌شده را تشکیل می‌دهند. در کنار ۲۸۲ تن از این زندانیان، ۱۷۸ متهم به قتل، ۱۸ متهم به تجاوز به عنف، ۶ متهم به محاربه، ۶ متهم به سرقت مسلحانه و ۲ متهم به لواط نیز به چوبه‌های دار سپرده شده‌اند.

هم‌چنین تعداد ۳۲ مورد از این احکام اعدام در ملاعام و در مقابل دیدگان مردم شهرهای مختلف که در اکثر موارد شامل کودکان نیز می‌شد به اجرا درآمده‌اند.

در میان این زندانیان هم‌چنین ۹ زن و ۳ زندانی توان‌خواه نیز وجود داشته‌اند.

در یک سال گذشته جمهوری اسلامی ایران هم‌چنان به اعدام افرادی که در کودکی مرتکب جرم انتسابی شده بودند ادامه داده است. در این مدت دست‌کم ۵ زندانی در ایران اعدام شده‌اند که در سنین زیر ۱۸ سالگی بازداشت و به مرگ محکوم شده بودند.

لیست نوجوانان اعدام‌شده در یک سال گذشته

در میان زندانیان اعدام‌شده هم‌چنین ۸ تبعه‌ی افغانستان و ۲ تبعه‌ی پاکستان نیز به چشم می‌خورند.

در طول یک سال گذشته، یک زندانی عقیدتی به نام سیدجمال سیدموسوی نیز در ایران اعدام شد. وی در سال ١٣٨٧ از سوی اداره‌ی اطلاعات شهر سنندج بازداشت و در دادگاه انقلاب به اتهام محاربه از طریق همکاری با گروه‌های سلفی به اعدام محکوم شده بود. آقای موسوی در روز ۲۳ آگوست ۲۰۱۷ در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شد.

برچسب ها: