نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

عفو بین‌الملل خواهان توقف فوری حکم اعدام یک زندانی نوجوان شد

۲۲-مهر-۱۳۹۶

گروه خبری: اعدام - کودکان -

سایت نفس در قفس: عفو بین‌الملل روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد مقامات ایران باید فورا برنامه‌ی اعدام پسر ۱۷ ساله‌ا‌ی که به خاطر قتل و تجاوز محکوم شده را متوقف کرده و حکم اعدام او را به زندان تبدیل کنند.

بنا به این بیانیه، امیرحسین پورجعفر قرار است در تاریخ ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۶ در یکی از زندان‌های تهران اعدام شود.

او در فروردین ۱۳۹۵ بازداشت و پس از ۶ ماه به قتل و تجاوز به یک دختر ۷ ساله به نام ستایش قریشی از جامعه‌ی تحت تبعیض افغان مجرم شناخته شده و به اعدام محکوم شد.

مگدلنا مغربی معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقا عفو بین الملل گفت: «جای سوال نیست که این جنایت وحشتناک بوده و فرد مجرم باید مسؤول نگه داشته شود. عفو بین‌الملل با خانواده‌ی ستایش قریشی و جامعه‌ی افغان در ایران در خواست برقراری عدالت همراه است اما اعدام یک پسر ۱۷ ساله عدالت نیست.»

وی افزود: «استفاده از مجازات اعدام علیه افرادی که هنگام وقوع جرم زیر ۱۸ سال سن داشتند در قوانین بین‌الملل حقوق بشر مطلقا ممنوع شده است. اگر مقامات ایران این اعدام را در هفته‌ی آینده انجام دهند، بار دیگر مرتکب یک تخطی وحشتناک از تعهدات

بین‌المللی‌شان می‌شوند.»

دادگاه در حکم نهایی خود اظهار داشته که حکم اعدام علیه امیرحسین پورجعفر با در نظر گرفتن « توقعات آحاد جامعه و اذهان عمومی» صادر شده است.

معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقا عفو بین‌الملل در واکنش به این موضوع گفت: « شتاب مقامات ایران برای فرستادن یک نوجوان به پای چوبه‌ی دار به منظور تسکین خشم عمومی، کوت‌ نظرانه و اشتباه است. اعدام یک مجازات بی‌رحمانه، غیرانسانی و غیرقابل برگشت است و شواهدی وجود ندارد که اثر بازدارنده‌ی بیشتری نسبت به حبس داشته باشد. استفاده از این مجازات به عنوان وسیله‌ای برای انتقام‌گیری، تاثیرات خشونت‌آمیز آن بر جامعه را تشدید می‌کند.»

برنام‌ ریزی اعدام امیرحسین پورجعفر در حالی انجام شده است که رئیس قوه‌ی قضاییه ایران صادق لاریجانی دو ماه پیش بار دیگر ادعای خلاف واقع حکومت را مبنی بر این‌که افراد زیر ۱۸ سال در ایران اعدام نمی‌شوند تکرار کرد.

بنا بر این بیانیه، عفو بین‌الملل اعدام دست‌کم ۸۵ محکوم نوجوان را در بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۷ ثبت کرده است، از جمله: چهار مورد در سال ۲۰۱۵، دو مورد در سال ۲۰۱۶ و چهار مورد در سال میلادی جاری. این سازمان هم‌چنین ۹۲ نفر را شناسایی کرده است که در حال حاضر برای جرمی که در زمان کودکی مرتکب شده‌اند، در صف اعدام هستند.

دادگاه کیفری یک تهران حکم اعدام امیرحسین پورجعفر را بر اساس این ارزیابی که او در زمان وقوع جرم از رشد و کمال عقلی برخوردار بوده و ماهیت جرم و پیامدهای اقدام خود را درک می‌نموده صادر کرده است. دادگاه اعلام کرده که برای رسیدن به این نتیجه‌ی نظرات پزشکی قانونی مبنی بر »سلامت روانی» متهم و شواهدی که به تلاش او برای پنهان کردن آثار جرم اشاره دارد را لحاظ کرده است.

دادگاه هم‌چنین این ادعای حیر‌ آور و زننده را مطرح کرده که شیوه‌ی برخورد و نتیجه‌گیری‌اش منطبق با تعهدات ایران تحت کنوانسیون حقوق کودک است. این در حالی است که کنوانسیون حقوق کودک قاطعانه استفاده از مجازات اعدام را برای افرادی که زیرسن ۱۸ سال مرتکب جرم می‌شوند ممنوع کرده است.

گفتنی است، در شهریور ۱۳۹۵ شعبه‌ی ۷ دادگاه کیفری تهران، دو حکم اعدام برای امیرحسین پورجعفر صادر کرد؛ یکی برای قتل بر اساس اصل قصاص و دیگری برای تجاوز به عنف. او هم‌چنین به ۷۴ ضربه شلاق به خاطر جنایت بر میت محکوم شد. دیوان عالی در دی ماه ۱۳۹۵ احکام دادگاه بدوی را عینا تایید کرد.