نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

بازداشت شمار زیادی از معترضان در استان خوزستان

۱۸-دی-۱۳۹۶

گروه خبری: آزادی بیان -

سایت نفس در قفس: تنها در ایذه ماموران در برخی موارد کل خانواده یک نفر را بازداشت کرده‌اند. گزارش شده است ۴۰۰ زن نیز در میان بازداشت‌شدگان هستند و تعدادی از بازداشت‌شدگان این شهر در کمپ‌های ترک اعتیاد نگهداری می‌شوند.

به گزارش رادیو زمانه، در استان خوزستان در مجموع بیش از هزار نفر بازداشت شده‌اند. شمار زیادی از بازداشت‌شدگان در اعتراضات اخیر از ایذه، مسجد سلیمان، شادگان، شوشتر و … به اهواز منتقل شده‌اند. خانواده‌های این بازداشت‌شدگان نگران وضعیت آنان هستند.

به دنبال اعتراضات سراسری در ایران، عده زیادی از شهروندان در شهرهای مختلف کشور دستگیر و روانه بازداشتگاه‌ها شده‌اند.  یک کاربر توئیتر در حساب کاربری خود نوشته است: «آمار بازداشتی‌ها بالاست. اطلاع دقیقی از وضعیت آنها در دست نیست. در ایذه ماموران در برخی موارد کل خانواده یک نفر را بازداشت کرده‌اند.»

در مجموع وضعیت در برخی شهرهای کشور بحرانی‌تر است.

این در حالی است که گرچه خبر درگذشت یکی از جوانان بازداشت شده در تهران (سینا قنبری) که در قرنطینه زندان اوین نگهداری می‌شده، با عنوان «خودکشی» تایید شده، اما نگاه مرکزگرای رسانه‌ها و توجه ویژه به پایتخت، احتمال بدرفتاری با بازداشت‌شدگان در شهرستان‌ها را تشدید می‌کند.

به همین دلیل بسیاری از فعالان حقوق بشر از ضرورت توجه رسانه‌ها به بازداشت شدگان شهرستان‌ها خبر می‌دهند و بر ضرورت اطلاع‌رسانی درباره این افراد که اغلب گمنام و بی‌نام و نشان هستند خبر می‌دهند.

از سوی دیگر خبرهای تایید نشده از ایذه حکایت از آن دارند که در این شهر ۴۰۰ زن نیز در میان بازداشت‌شدگان هستند و تعدادی از بازداشت‌شدگان این شهر در کمپ‌های ترک اعتیاد نگهداری می‌شوند یک شاهد عینی گفته است: «یکی از این بازداشت‌شدگان که در کمپ ترک اعتیاد نگهداری می‌شده، آخرین باری که با خانواده خود تماس داشته، گفته چهار روز است غیر از آب به آنها چیزی داده نشده.»

همچنین از خوزستان خبر می‎رسد شمار زیادی از بازداشت‌شدگان در اعتراضات اخیر از ایذه، مسجد سلیمان، شادگان، شوشتر و …، همه به اهواز منتقل شده‌اند و خانواده‌های این بازداشت‌شدگان نگران وضعیت آنان هستند.

مساله دیگری که منابع غیررسمی به آن پرداخته‌اند درباره تحویل پیکر کشته شدگان و برگزار کردن مراسم برای آنان است.

گزارش هایی منتشر شده مبنی بر اینکه «ماموران امنیتی هنگام تحویل پیکر کشته‌شدگان اعتراض‌های اخیر در مسجد سلیمان و ایذه از خانواده‌ها مبالغی دریافت کرده‌اند و تاکید کرده‌اند نباید برای این کشته شدگان مراسمی برگزار شود.»

درباره وضعیت بازداشت‌شدگان در شهر مسجد سلیمان نیز اطلاع‌رسانی نشده و خبر قابل اعتنایی درباره آنان وجود ندارد. وضعیت شهر به گفته شاهدان عینی «امنیتی» است و از ساعت ۱۲ شب اجازه ورود و خروج به این شهر داده نمی‌شود.