نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

بازداشت ۴ جوان بلوچ پس از برگزاری تجمعی در مخالفت با تقسیم استان

۲۸-بهمن-۱۳۹۶

گروه خبری: آزادی بیان -

سایت نفس در قفس: چهار شهروند چابهاری روز گذشته بخاطر تجمع و نوشتن پلاکارد حمایت از نمایندگان بلوچ مخالف تقسیم استان بازداشت شدند.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، اختر نعمتی، ۳۲ ساله، نعیم نعمتی، ۲۲ ساله فرزندان یارمحمد، عمران جماعت، بلوچ ۲۳ ساله فرزند حسن و رشید بلوچ، ۲۳ ساله فرزند محمد حسن، روز جمعه ۲۷ بهمن توسط ماموران امنیتی، اطراف محل تجمع بازداشت شدند.

این جوانان بعد از نماز جمعه با برافراشتن پلاکارد های با مضامین “زنده باد ایران، زنده باد بلوچستان” و “نه به طرح تقسیم بلوچستان” مخالفت خود با طرح احتمالی تقسیم استان و در حمایت از “نمایندگان بلوچ مخالف تقسیم” بیان کردند.

برادر یکی از بازداشت شدگان در این باره گفت: “ماموران گفتند شما پلاکارد ها را از کجا آوردید؟ حتما کسی برای شما تهیه کرده و دارد شما را ساپورت میکند، آنها هم گفتند: ما خودجوش این کار را کردیم برای دفاع از بلوچستان و عدم تقسیم استان”.

وی گفت: “موضوع در حال پیگیری است و گفتند به زودی آزاد می شوند”.

گفتنی است، اخیرا دو نماینده استان مجددا طرح تقسیم استان سیستان و بلوچستان به مثابه پهناورترین استان کشور را در مجلس مطرح کردند و این موضوع مخالفت اهالی بلوچ که تقسیم استان را از بین رفتن “هویت مردم بلوچ” و “اهداف شخصی تندروها” میدانند، در پی داشته است.