نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

وزیر ارتباطات: دولت اجازه انتشار هر مطلبی در فضای مجازی را نمی‌دهد

۲۹-بهمن-۱۳۹۶

گروه خبری: آزادی بیان -

سایت نفس در قفس: محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اعلام کرد که دولت ایران اجازه نمی‌دهد تا «هر مطلبی در فضای مجازی منتشر شود».

به گزارش رادیو فردا، وی که شنبه شب ۲۸ بهمن، در برنامه‌ای تلویزیونی سخن می گفت، افزود: «فضای مجازی در حال دگرگون کردن آینده حاکمیت‌های دنیاست».

محمدجواد آذری جهرمی همچنین با تاکید بر این موضوع که فعالیت نرم‌افزارهای پیام‌رسان برای دولت ایران، یک موضوع مرتبط با امنیت ملی است، اضافه کرد: «در حوزه امنیت ملی حتماً باید نظام پیام رسان‌ها، داخلی شود».

اشاره وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات به سرورهای شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام بود. در حال حاضر، به رغم اینکه اینترنت و شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک و توییتر در ایران فیلتر هستند، برخی از این شبکه‌ها مانند تلگرام، در دسترس همه قرار دارند.

سخنان این مقام دولتی در شرایطی ابراز شد که حسن روحانی،‌ رئیس جمهوری ایران، روز ۱۷ بهمن گفته بود: «شبکه‌های داخلی و خارجی و پیام‌رسان‌های مختلف باید حضور داشته باشند و مردم استفاده کنند».

دراین میان، مشخص نیست که سخنان وزیر ارتباطات به معنای تغییر دیدگاه دولت حسن روحانی در زمینه استفاده از پیام‌رسان‌های خارجی است یا خیر.

معترضان در جریان اعتراض‌های اخیر در بیش از ۱۰۰ شهر ایران، از تلگرام برای اطلاع‌رسانی درباره محل و زمان اعتراض‌ها استفاده کردند و پس از آن نیز دولت تلگرام را فیلتر کرد.

به گفته سازمان گزارشگران بدون مرز، ایران یکی از بسته‌ترین کشورهای جهان از نظر آزادی بیان است و در رده‌بندی این سازمان در کنار کشورهایی چون یمن، سومالی و عربستان سعودی قرار دارد.