نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

۴ نفر در اعتراض‌های اخیر خمینی‌شهر و یک نفر در شاهین‌شهر کشته شدند

۱۸-دی-۱۳۹۶

گروه خبری: آزادی بیان -

سایت نفس در قفس: نماینده خمینی‌شهر در مجلس گفت که در اعتراضات اخیر در شهرهای ایران، مجموع ۴ نفر خمینی‌شهر و یک نفر در شاهین‌شهر کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، محمدجواد ابطحی با اشاره به آخرین وضعیت خمینی‌شهر پس از برگزاری تجمع‌های اعتراضی و ناآرامی‌های اخیر اعلام کرد: بنابر آمار رسمی در مجموع ۴ نفر در خمینی شهر و یک نفر نیز در شاهین‌شهر کشته شدند.

نماینده عضو جبهه پایداری خمینی‌شهر درمجلس درپاسخ به پرسشی درمورد هویت معترضان و تجمع‌کنندگان و اینکه آیا این افراد به لحاظ سیاسی و امنیتی وابستگی خاصی داشتند، تاکید کرد: به هر حال در میان بازداشت‌شدگان تعدادی از اتباع افغانستان نیز حضور دارند. همچنین برخی معترضان ازجمله افراد و شهروندانی بودند که به‌لحاظ اقتصادی و معیشتی در تنگنا قرار داشتند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در پاسخ به پرسشی دیگر درباره هویت ۴ شهروند کشته‌شده در خمینی‌شهر نیز گفت: کشته‌شدگان از نیروهای مردمی بودند. در واقع تعدادی از مردم معترض و بی‌گناه در جریان این اعتراض‌ها کشته شدند.

او درباره چگونگی کشته شدگان این افراد بیگناه نیز اعلام کرد: به هر حال در درگیری‌ها تیراندازی‌هایی صورت گرفته است.

وی مشخص نکرد دقیقا کدام نهاد امنیتی مسول این تیراندازی‌هاست.

در این میان، سعید منتظر المهدی، سخنگوی نیروی انتظامی، اعلام کرده است که در اعتراض‌های اخیر ۲۰ تن کشته شده اند.

با این حال، براساس آمار اعلام شده از سوی تلویزیون رسمی ایران،‌ دست‌کم ۲۵ تن در اعتراض‌های اخیر در ایران کشته شده‌اند.

بر اساس آمارهای قبلی، شش تن در قهدریجان و سه تن در شاهین شهر در استان اصفهان و چهار تن در درود در استان لرستان کشته شده اند.

درحالی که تلویزیون رسمی ایران تعداد افراد کشته شده در تویسرکان، در استان همدان، را شش تن اعلام کرده، فرماندار این شهر گفته است که سه تن در درگیری‌های این شهر کشته شده‌اند.

هدایت الله خادمی، نماینده ایذه در مجلس، نیز از کشته شدن دو تن در این شهر خبر داده بود، اما مصطفی سمالی، فرماندار این شهر، گفته بود که یک نفر در دو کیلومتری محل درگیری‌ها دراین شهر کشته شد و« نیروی انتظامی، قاتل را دستگیر کرد».