نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

محمد جراحی، فعال کارگری و زندانی سیاسی سابق درگذشت

۱۳-مهر-۱۳۹۶

گروه خبری: کارگران و اصناف -

سایت نفس در قفس: محمد جراحی، فعال کارگری و زندانی سیاسی سابق دقایقی پیش درگذشت.

بنا به اطلاع «نفس در قفس»، این عضو ۵۹ ساله‌ی کمیته‌ی پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری، صبح امروز ۱۳ مهر ماه و پس از نزدیک به یک سال بیماری در بیمارستان شهدای تجریش درگذشت.

محمد جراحی دیروز به علت وخامت اوضاع جسمی‌اش به بخش آی.سی.یو این بیمارستان منتقل شده بود.

این فعال کارگری روز ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ و پس از تحمل ۵ سال حبس در زندان مرکزی تبریز از این زندان آزاد شده بود.

محمد جراحی در روز ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۰ به هم‌راه شاهرخ زمانی در تبریز بازداشت و متعاقبا در شعبه‌ی ۱ دادگاه انقلاب تبریز به اتهام تشکیل گروه به قصد بر هم زدن امنیت کشور به ۵ سال حبس محکوم شد.

وی پس از آزادی به قید وثیقه در دی ماه ۱۳۹۰ مجددا بازداشت و برای تحمل مدت حبس خود به زندان مرکزی تبریز منتقل شد.

این عضو کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری در زندان تبریز به بیماری‌های مختلفی از جمله سرطان حنجره، دیابت و چربی خون مبتلا شده بود، اما مسولان از ارائه‌ی خدمات درمانی لازم به وی جلوگیری می‌کردند.

محمد جراحی در نامه‌ای به تاریخ ۲۵ شهریور ۱۳۹۲ خطاب به رییس سندیکای نقاشان ساختمانی ایران ضمن تاکید بر بی‌گناهی خود نوشته بود: «در طول این مدت به دلیل شرایط سنی (۵۵ سال) و وضعیت نامناسب زندان تبریز از نظر تغذیه و بهداشت به بیماری‌هایی اعم از سرطان تیروئید، دیابت و چربی خون دچار شده‌ام. ولی متأسفانه تا به حال اقدامات مناسبی از طرف مسئولین زندان در راستای درمان بیماری‌هایم انجام نگرفته است. شایان ذکر است بنده به‌خاطر ابتلاء به بیماری سرطان تیروئید یکبار مورد عمل جراحی قرار گرفته‌ام و طبق نظر پزشکان متخصص مراحل درمانی باید در بیرون از زندان پیگیری شود. از این‌رو اینجانب با تکمیل پرونده پزشکی خود و ارسال آن به پزشکی قانونی جهت صدور نظر کارشناسی مبنی بر عدم تحمل حبس اقدام کرده بودم و اکنون با گذشت ۵ ماه از طرف مسئولین امر پاسخی دریافت نکرده‌ام.»

محمد جراحی در طول ۵ سال حبس خود حتی یک بار هم به مرخصی درمانی اعزام نشد.

او در نامه‌ای دیگر خطاب به سازمان‌ها و اتحادیه‌های کارگری جهان ضمن تشریح وضعیت خود تصریح کرده بود: «این مسئولین زندان هستند که موجبات مرگ مرا فراهم کرده اند.»

گفتنی است، شاهرخ زمانی دیگر متهم این پرونده نیز روز ۲۲ شهریور ۱۳۹۴، پس از قریب به ۴ سال حبس و به طوری ناگهانی در زندان رجایی‌شهر کرج درگذشت.