نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

اعتصاب غذای زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر نتیجه داد: محمد مردانی از کار برکنار شد

۱۵-مهر-۱۳۹۶

گروه خبری: زندانیان -

سایت نفس در قفس: محمد مردانی، رییس زندان رجایی‌شهر کرج امروز از کار برکنار شد.

به گزارش اداره‌ی کل زندان‌های استان تهران، مصطفی محبی، مدیر کل زندان‌های این استان، امروز ۱۵ مهر ماه محمد مردانی را از کار برکنار و غلامرضا ضیایی را به جای وی منصوب کرد.

ضیایی فعلاً به عنوان سرپرست در زندان رجایی‌شهر مشغول بکار شده است و پیش از وی محمد مردانی عهده دار اداره این زندان بود.

محمد مردانی از چهره‌های شناخته‌شده‌ی ناقض حقوق بشر در ایران است و نقش مهمی در اعدام، شکنجه و نقض حقوق زندانیان در زندان رجایی‌شهر کرج داشته است.

گفتنی است، در روز ۸ مرداد، حدود ۵۳ زندانی سیاسی محبوس در سالن ۱۲ بند ۴ این زندان با خشونت به سالن ۱۰ منتقل شده و متعاقبا دست‌کم ۱۷ زندانی سیاسی به مدت نزدیک به ۴۰ روز در این سالن دست به اعتصاب غذا زدند.

در روزهای نخستین این اعتصاب، مقامات به قصد تنبیه اعتصاب‌کنندگان، برخی از آنها را تا حداکثر ۱۲ روز در سلول انفرادی نگه داشتند.

زندانیان سیاسی در این سالن از ابتدایی‌ترین حقوق خود محروم بوده و هم‌چنین تحت مراقبت دائمی توسط ده‌ها دوربین مداربسته هستند.

دادستان تهران چند روز پس از آغاز این اعتصاب، زندانیان را تهدید کرده و اعلام کرده بود «تسلیم اعتصاب غذای زندانیان نمی‌شویم!»

شایان ذکر است، محمد نظری هم که از همان روز اعتصاب غذای خود را آغاز کرده بود، هم‌چنان در اعتصاب به سر برده و گزارش‌های دریافتی از وخامت حال وی حاکی هستند. وی که از ۲۴ سال پیش در زندان است، خواهان رسیدگی مجدد به پرونده‌اش و آزادی خود است.