نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

تشکیل شعب ویژه رسیدگی قضایی به پرونده بازداشت شدگان اخیر

۲-بهمن-۱۳۹۶

گروه خبری: زندانیان -

سایت نفس در قفس: دادستان زنجان ضمن رد خبر فوت معترضی به نام «محمد نصیری» مدعی شد که “شخصی با این نام، نه در گذشته زندانی بوده و نه در جریان اعتراضات اخیر بازداشت شده است”. همزمان دادستان استان لرستان با اشاره به تشکیل شعبه ویژه برای رسیدگی به پرونده بازداشت شدگان اخیر گفت که پرونده این افراد در مرحله تحقیقات است و هنوز کیفرخواستی صادر نشده است. از سوی دیگر دادستان تاکستان قزوین در ارتباط با آخرین وضعیت پرونده بازداشت شدگان اعتراضات اخیر گفت که حدود دو سوم از پرونده‌ها منتهی به جلب دادرسی و کیفرخواست شده است.

به گزارش خبرگزاری میزان، پس از حوادث اخیر در برخی از شهرهای کشور خبری از کشته شدن فردی اهل زنجان به نام محمد نصیری در فضای مجازی منتشر شد.

بر همین اساس، مظفری دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان زنجان ضمن تکذیب خبر خودکشی جوانی به نام «محمد نصیری» در جریان ناآرامی‌های اخیر در این استان و عدم تحویل جنازه وی به خانواده‌اش اظهار کرد: “این خبر کذب محض است و شخصی با این نام نه در گذشته زندانی بوده و نه در جریان ناآرامی‌های اخیر بازداشت شده است”.

وی ضمن هشدار به کسانی که نسبت به انتشار چنین اخباری که او آن را “کذب” خواند اقدام می‌کنند تصریح کرد: “دادستانی وفق قانون با این قبیل اقدامات که موجب تشویش اذهان عمومی می‌شود برخورد قاطع خواهد کرد و این افراد تحت پیگرد قضایی قرار خواهند گرفت”.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان لرستان: تشکیل شعبه ویژه برای رسیدگی به پرونده معترضان

سعید رازانی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان لرستان با اشاره به تشکیل شعبه ویژه برای رسیدگی به پرونده متهمین اعتراضات اخیر گفت که پرونده این افراد در مرحله تحقیقات است و هنوز کیفرخواستی صادر نشده است.

وی در این رابطه اظهار کرد: “در حال حاضر پرونده متهمین اغتشاشات اخیر در مرحله تحقیقات است و هنوز کیفرخواستی برای این افراد صادر نشده است”.

این مقام قضایی تصریح کرد: “سیاست دادستانی استان به این صورت است که شعبه ویژه‌ای را برای این موضوع در نظر گرفته که به صورت دقیق و البته فوری پرونده این افراد را مورد رسیدگی قرار دهد”.

دادستان تاکستان: دو سوم از پرونده‌های بازداشت شدگان اخیر منتهی به جلب دادرسی و کیفرخواست شده است

مصطفی امیدوار، دادستان تاکستان استان قزوین در ارتباط با آخرین وضعیت پرونده بازداشت شدگان اعتراضات اخیر گفت که حدود دو سوم از پرونده‌ها منتهی به جلب دادرسی و کیفرخواست شده است.

وی از تشکیل شعبه ویژه برای رسیدگی به پرونده متهمین اعتراضات اخیر خبر داد و گفت: “لیدر‌ها و سرشاخه‎های اصلی در ناآرامی‌های صورت گرفته بعلت دخالت مؤثر در اغتشاش در بازداشت هستند و تلاش برای شناسایی متهمان دیگر همچنان ادامه دارد”.