نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

زندان رجایی‌شهر کرج: ادامه شرایط بحرانی در سالن زندانیان سیاسی

۱۹-مهر-۱۳۹۶

گروه خبری: زندانیان -

سایت نفس در قفس: شرایط زندانیان سیاسی در سالن ۱۰ بند ۴ زندان رجایی‌شهر کرج هم‌چنان نامناسب گزارش می‌شود.

گزارش‌های رسیده به «نفس در قفس» حاکی از آن هستند که علی‌رغم عقب‌نشینی موضعی مقامات و تغییر رییس زندان رجایی‌شهر کرج، هنوز برخی از زندانیان در کوریدور این سالن می‌خوابند.

از سوی دیگر وسایل مصادره‌شده‌ی زندانیان نیز به آنان بازگردانده نمی‌شود و شرایط بهداشتی و تغذیه نیز تغییر چندانی نکرده است.

بنا به اظهارات منابع مطلع از وضعیت این زندانیان، مقامات زندان هنوز هم آنان را در حین اعزام به مراکز درمانی خارج از زندان مجبور به پوشیدن لباس زندان و دست‌بند و پابند می‌کنند. گزارش‌های رسیده حاکی از آن است که رضا شهابی و حمید بابایی به همین دلیل در ۱۷ مهر ماه جاری از اعزام به بیمارستان خودداری کرده‌اند.

هم‌چنین زندانیان سیاسی سالن ۱۰ هنوز هم اجازه‌ی تهیه‌ی غذا را برای خود ندارند و کماکان از دریافت روزنامه محروم‌اند.

وضعیت محمد نظری نیز در هفتاد و چهارمین روز اعتصاب غذایش وخیم گزارش می‌شود.

گفته می‌شود، این زندانی سیاسی توانایی راه رفتن را از دست داده و در وضعیت جسمی بسیار وخیمی قرار دارد.  وی که از ۲۴ سال پیش در زندان است، خواهان رسیدگی مجدد به پرونده‌اش و آزادی خود است.

گفتنی است، در روز ۸ مرداد، حدود ۵۳ زندانی سیاسی محبوس در سالن ۱۲ بند ۴ این زندان با خشونت به سالن ۱۰ منتقل شده و متعاقبا دست‌کم ۱۷ زندانی سیاسی به مدت نزدیک به ۴۰ روز در این سالن دست به اعتصاب غذا زدند.

در روزهای نخستین این اعتصاب، مقامات به قصد تنبیه اعتصاب‌کنندگان، برخی از آنها را تا حداکثر ۱۲ روز در سلول انفرادی نگه داشتند.

زندانیان سیاسی در این سالن از ابتدایی‌ترین حقوق خود محروم بوده و هم‌چنین تحت مراقبت دائمی توسط ده‌ها دوربین مداربسته هستند.

شایان ذکر است، ۱۵ مهر ماه، محمد مردانی رییس سابق زندان رجایی‌شهر کرج و از چهره‌های شناخته‌شده‌ی نقض حقوق بشر در ایران از سمت خود در این زندان برکنار شده بود.