نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

ممانعت از اعزام سهیل عربی به بیمارستان در سومین روز اعتصاب غذای خشک

۳-مهر-۱۳۹۶

گروه خبری: زندانیان -

سایت نفس در قفس: با ممانعت مقامات زندان اوین، سهیل عربی در سومین روز اعتصاب غذای خشک از اعزام به بیمارستان بازماند.

بنا به اطلاع «نفس در قفس»، ماموران زندان اوین امروز ۳ مهر ماه ۱۳۹۶از اعزام سهیل عربی به بیمارستان به دلیل امتناع وی از پوشیدن یونیفرم زندان جلوگیری کردند.

این در حالی است که سهیل عربی از روز اول مهر ماه در اعتصاب غذای خشک به سر برده و فشار خون وی «۵ روی ۶» گزارش شده است.

او هم‌چنین از کاهش شدید وزن، سرگیجه و خون‌دماغ شدن رنج می‌برد.

این زندانی عقیدتی از روز ۲ شهریور ماه در اعتصاب غذای تَر بوده و از روز اول مهر ماه اعتصاب غذای خود را به خشک تبدیل کرده است.

سهیل عربی دور جدید اعتصاب غذای خود را در اعتراض به فشارهای نیروهای امنیتی به خود و خانواده‌اش آغاز کرده است.

طبق حکم صادره برای این زندانی عقیدتی، وی بایستی روز ۲۷ شهریور ماه گذشته از زندان آزاد می‌شد اما با «دخالت‌های نیروهای سپاه پاسداران» از آزادی وی ممانعت به عمل آمد.

سهیل عربی، عکاسی که اکنون ۳۲ ساله است، در شانزدهم آبان ماه ۱۳۹۲ به دلیل مطالب انتقادی که در صفحۀ فیسبوک خود منتشر کرده بود، توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران بازداشت شد. او در شعبۀ ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیرخراسانی به دلیل نوشته‎هایش در فیسبوک به اتهام  سب النبی (توهین به پیامبر) به اعدام محکوم شد اما با تلاش وکلا و خانواده سهیل عربی، درخواست اعاده دادرسی سهیل عربی از سوی دیوان عالی کشور پذیرفته شد و شعبه ۳۴ دیوان عالی کشور حکم اعدام را لغو و پرونده را برای رسیدگی مجدد به یکی از دادگاه‌های بدوی فرستاد. این دادگاه در رسیدگی مجدد اتهام سب النبی (دشنام به پیامبر) را حذف کرد و سهیل عربی را به هفت سال و نیم زندان و دو سال تحقیقات مذهبی (برای اثبات پشیمانی) و دو سال ممنوع الخروجی پس از آزادی محکوم کرد.

سهیل عربی از ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۲ در بازداشت و زندان به سر می‎برد و تمام این مدت از مرخصی محروم بوده است.

وی علاوه بر حکمی که شعبه ۷۶ دادگاه کیفری تهران برای او به اتهام سب النبی صادر کرده است، در اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ به اتهام توهین به رییس وقت دانشگاه علامه طباطبایی، آیت‌الله احمد جنتی و غلامعلی حدادعادل از طریق نوشته هایش در فیسبوک در شعبه ۱۰ دادگاه ویژۀ کارکنان دولت به ۵۰۰ هزار تومان جریمه نقدی و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شد. او همچنین در شهریور ۱۳۹۳ به اتهام توهین به علی خامنه ای، رهبرجمهوری اسلامی و تبلیغ علیه نظام در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به ۳ سال حبس محکوم شد که این حکم نیز به فاصله کوتاهی در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تایید شد. علیرغم پیگیری وکلا و خانواده، این پرونده ها هنوز با هم ادغام و تجمیع نشده اند.

برچسب ها: