نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران

مختصری در رابطه با اسدالله اسدی

۳-آبان-۱۳۹۲

گروه خبری:

سایت نفس در قفس: دکتر اسدالله اسدی متولد ۱۳۴۱ و ساکن شهر تبریز کارمند بازنشته ی آموزش و پرورش و پزشک عمومی است.

 

وی در تاریخ ۲۱ تیرماه ۱۳۸۹ به هنگام مراجعه به مطب خود در تبریز توسط نیروهای اداره اطلاعات تبریز بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد، به گونه ای که خانواده وی طی چند هفته نخست هیچگونه اطلاعی از سرنوشت وی در دست نداشتند.

 

دکتر اسدی در مجموع ۹ ماه بازداشت در انفرادی در تبریز، که سه ماه آن در سلول انفرادی و ۲ ماه در بند عمومی زندان تبریز گذرانده است.

 

وی سرانجام برای تکمیل بازجویی ها به تهران منتقل و به مدت ۴ ماه در سلولهای انفرادی ۲۰۹ و ۲۴۰ وزارت اطلاعات در زندان اوین تحت شرایط بسیار نامساعد و نیز شدیدترین شکنجه های روحی، روانی و جسمانی قرار گرفت، که از جمله آنها می توان به کشیدن اتوی داغ از روی پیراهن و سپس ریختن آب سرد و سپس تکرار چندباره این عمل و یا آویزان نمودن طولانی مدت از دستها، اعدام مصنوعی و ضرب و شتم، بیدار نگه داشتن به مدت طولانی؛ اشاره داشت.

 

پس از تحمل ۹ ماه حبس در بندهای امنیتی و نیز شکنجه های شدید وی مجبور به قبول کردن اتهامات و اعترافات تحمیلی از سوی بازجویان خود شد. اتهام وی ارتباط با دول متخاصم اعلام شده بود .

 

پیش از آن اسدالله اسدی روز یکشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۰ دست به خودکشی زده بود که با کمک زندانیان بند ۳۵۰ از مرگ نجات پیدا کرد.

 

دکتر اسدی پس از انتقال به بند عمومی ۳۵۰ اوین و بعد از ۲ سال و نیم بلاتکلیفی در دادگاه انقلاب شعبه ۱۵ به ریاست قاضی صلواتی محاکمه و طبق ماده ۵۰۸ قانون مجازات اسلامی به ده سال و نیم حبس تعزیری محکوم شد که در دادگاه تجدید نظر به ۵ سال حبس تعزیری کاهش یافت.

 

پس از صدور حکم زندان برای دکتر اسدی، مردم آذربایجان به ویژه مناطق زلزله زده، به دلیل خدمات انسان دوستانه پزشکی که ایشان در آن مناطق به مردم ارائه داده بود، با تهیه طوماری بیش از ۸۰ روستا، ضمن اعتراض به حکم صادره، خواستار آزادی هر چه سریعتر وی شدند که با پیگیری ها ایشان، در نهایت حکم صادره به سه سال و نیم کاهش یافت.

 

وی پیشتر نیز در سال ۱۳۷۳ به اتهام عضویت در حزب خلق مسلمان متهم شده بود.

 

وی از مشکلات جسمی و روحی شدید از جمله ناراحتی عصبی، قلبی، گوارشی، دهان، دندان و ضعف بینایی و آرتروز گردن و علیرغم ثبت درخواست مرخصی پزشکی ایشان در بهداری زندان اوین؛دادستانی تهران با درخواست مرخصی استعلاجی و مرخصی متصل به آزادی دکتر اسدی مخالفت می‌کرد.

 

وضعیت وی به حدی وخیم بود که حفاظت زندان روز چهارشنبه پس از انتقال وی به انفرادی به دلیل اعتراض وی به عدم تحقق وعده مرخصی، به دلیل وخامت حال روحی و عصبی ایشان را به بند ۳۵۰ عودت دادند.

 

وی سرانجام و پس از ۹ روز اعتصاب غذا در تاریخ ۱ آبان ۱۳۹۲ به مرخصی اعزام شد و در حالی که در برگ صورت وضعیت وی تاریخ آزادی‌اش ۲۶ آذر ماه اعلام شده بود در تاریخ ۱ دی ماه مجددا برای ادامه‌ی حبس به زندان اوین فراخوانده شد و از آن تاریخ در بند ۳۵۰ زندان اوین به سر می‌برد.

برچسب ها: