نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران

مختصری در رابطه با جعفر اقدامی

۱۳-دی-۱۳۹۲

گروه خبری:

سایت نفس در قفس: جعفر (شاهین) اقدامی متولد دی ماه ۱۳۵۷ بوده و تا کنون طی سه مورد بازداشت نزدیک به ۱۰ سال زندان را تحمل کرده است.

 

وی از تیرماه ۷۸ و هم‌زمان با فاجعهٔ کوی دانشگاه، در طول این سه مورد بازداشت تا کنون به ۱۶ سال حبس محکوم شده است.

 

او اولین بار در سال ۷۸ بازداشت شد، جعفر اقدامی در رنج‌نامه‌ی تکان دهنده‌ی خود در مورد آن می‌نویسد:‌ «در تیر ماه سال ۷۸ در جریان کوی دانشگاه پس از شنیدن و مشاهده سرکوب وحشیانه دانشجویان و مردم در حمایت و یاری اشان به سوی کوی دانشگاه رفتم که در روز ۲۲ تیر ماه توسط نیروهای لباس شخصی دستگیر شدم، پس از یک ماه تحمل شکنجه های روحی و جسمی که در زیر زمین ساختمان ژاندارمری القدیر(نام قدیم مرکز) صورت گرفت نهایتاً با تودیع کفالت آزاد شدم .»

 

او به فعالیت‌های سیاسی خود ادامه داده و دوباره در سال ۸۰ توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به شش سال زندان محکوم می‌شود. در این خصوص دوران زندان‌اش در این دوره می‌نویسد: «۶ سال از بهترین دوران جوانی ام تحت شدیدترین فشار ها و شکنجه های روحی و روانی قرار داشتم، مدت ۷ ماه را در سلول های انفرادی بازداشتگاه ۲۰۹ گذراندم، پس از ۳۰ ماه از بند ۲۰۹ به زندان مخوف رجایی شهر تبعید شدم، زندانی که آن را “ته جهنم می نامیدند” و مملو بود از زندانیان خطرناک و قاتلین، باند های قاچاق مواد مخدر، سرقت و زورگیری. در زندان رجایی شهر روزی نبود که برخوردی صورت نگیرد و برخی از این نزاع ها که گاهاً به صورت دسته جمعی بود، آنقدر شدید و خونین صورت می گرفت که گارد زندان جرات ورود به داخل سالن را نداشت.»

 

جعفر اقدامی تنها در بازداشت دوم خود ۶ سال زندانی بوده و اکنون نیز در سومین بازداشت خود بسر می‌برد و اینبار به ۱۰ سال زندان به اتهام خواندن شعر درگورستان خاوران و برسر مزار اعدام شدگان دهه ۶۰ محکوم شده است.

 

وی پس از آزادی عضو مجموعه فعالان حقوق‌بشر در ایران می‌شود و فعالیت‌های حقوق‌بشری خود را آغاز می‌کند و دوباره بازداشت می‌شود: «در تاریخ ۸/۶/۸۸ هنگامی که قصد شرکت در مراسم خاوران را داشتم در بین راه برای سومین بار توسط ماموران امنیتی دستگیر شدم.آنان بدون داشتن مجوز، بصورت غیر قانونی برای بازرسی و ایجاد رعب و وحشت وارد منزل پدری ام شدند و تمام خانه را به مدت دو ساعت زیر و رو و اعضای خانواده ام را تهدید به بازداشت کردند، و گفتند اگر سر و صدا و اعتراض کنید همه شما را به ۲۰۹ می بریم .»

 

او که در دادگاه بدوی و بدون حضور وکیل مدافع به ۵ سال زندان محکوم شده بود به حکم صادره اعتراض کرد. اما در کمال ناباوری دادگاه تجدید‌نظر حکم وی را به ۱۰ سال زندان افزایش داد.

 

جعفر اقدامی در ۱۶ آذر ۱۳۸۹ از بند ۳۵۰ زندان اوین به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شده و  هم اکنون در سالن ۱۲ این زندان و در بین سایر زندانیان سیاسی نگهداری می‌شود.

برچسب ها: