نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران

مختصری در رابطه با سعید مدنی

۲۹-آبان-۱۳۹۲

گروه خبری:

سایت نفس در قفس: سعید مدنی قهفرخی، متولد ۱۳۴۱، جامعه‌شناس، پژوهشگر ارشد علوم اجتماعی، استاد دانشگاه و روزنامه‌نگار ایرانی است. او عضو گروه مسائل و آسیب‌های اجتماعی انجمن جامعه‌شناسی ایران و استاد و عضو گروه پژوهشی رفاه اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، سردبیر «فصلنامه علمی-پژوهشی رفاه اجتماعی» و از بنیان‌گذاران نشریهٔ توقیف شدهٔ ایران فردا است.

 

دکتر مدنی صاحب تحقیقات متعدد و ارزشمند در حوزهٔ آسیب‌های اجتماعی و به‌ویژه اعتیاد، فقر، و روسپی‌گری است. وی هم‌چنین مدرس دانشگاه علوم اجتماعی و بهزیستی بود که با تهدید دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی پس از انتخابات ۱۳۸۸ از کار برکنار شد.

 

سعید مدنی در تاریخ ۱۹ دی ماه ۱۳۹۰ به اتفاق همسرش در خیابان بازداشت شده بود و ماموران امنیتی وی را به منزلش برده و ضمن تفتیش منزل مقداری از وسایل وی را ضبط کرده بودن. پس از آن در حالی که در بند ۳۵۰ زندان اوین بسر میبرد و مشغول سپری کردن محکومیت ۳ ساله خود در ارتباط با بازداشت گروهی ملی- مذهبی‌ها در اسفند سال ۱۳۷۹ توسط اداره اطلاعات سپاه بود، به اتهام اجتماع و تبانی به ۶ سال زندان در تبعید زندان بندرعباس و ۱۰ سال تبعید به شهر بندرعباس محکوم شد.

 

گفتنی است، وی در بازداشت اخیر خود حدود یک سال را در بند امنیتی ۲۰۹ اوین تحت آزار و اذیت بازجویان این بند قرار داشته است.

 

وی دراین مدت به اتهام عضویت در شورای فعالان ملی -مذهبی، عضویت و همکاری با کانون مدافعان حقوق بشر، تاسیس وعضویت در کمیته دفاع از انتخابات آزاد، عادلانه و منصفانه و کمیته پیگیری بازداشت های خودسرانه و عضویت و همکاری با شورای هماهنگی سبز امید و همکاری و انتشار مقالات تحلیلی درباره جنبش سبز در سایت ها و نشریات مختلف مکررا تحت بازجویی قرار گرفت و بارها از سوی بازجویان خود خصوصا سر بازجوی مربوطه به نام فرهانی تهدید به صدور احکام سنگین زندان و تبعید به نقاط بد آب و هوا شد تا به این ترتیب وادار به بیان اعترافات دروغ علیه خود و دوستانش گردد اما به دلیل خودداری وی از همکاری با مسوولان وزارت اطلاعات و با وجود دستورات مکرر بازپرس پرونده جهت انتقال وی به بند عمومی ۳۵۰، بازجویان و مقامات وزارت اطلاعات تا نزدیک به یکسال مانع از انتقال وی به بند عمومی شدند به این امید که با قرار دادن این زندانی سیاسی در معرض فشارهای روحی – روانی او وادار به بیان اعترافات دروغ شود، که دراین زمینه موفقیتی به دست نیاوردند.

 

سعید مدنی درسال ۱۳۷۳ برای بار اول به دلیل سردبیری وعضویت در شورای تحریریه ماهنامه ایران فردا به مدیر مسوولی عزت‌الله سحابی از سوی وزارت اطلاعات بازداشت و حدود دوماه در زندان توحید (محل سابق کمیته مشترک ضد خرابکاری) تحت بازجویی قرار گرفت.

 

سعید مدنی برای بار دوم در سال ۱۳۷۹ از سوی سپاه پاسداران به اتهام تاسیس وعضویت در شورای فعالان ملی مذهبی بازداشت و به مدت یکسال در زندان عشرت آباد سپاه پاسداران نگهداری شد که حدود شش ماه آن را در سلول های انفرادی به سر برد. او سپس بر اساس پرونده تشکیل شده در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست حداد به ۶ سال زندان و۱۰ سال محرومیت اجتماعی محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید نظر توسط قاضی زرگر به سه سال ونیم حبس و ۱۰ سال محرومبت اجتماعی تغییر کرد.

 

سعید مدنی از تاریخ ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۲ به همراه عبدالفتاح سلطانی، مهدی خدایی و امیر خسرو دلیرثانی در اعتراض به بی‌توجهی مسولان زندان به وضعیت سلامت زندانیان سیاسی دست به اعتصاب غذا زد. این اعتصاب غذا در تاریخ ۱۹ آیان ماه پایان یافت.

 

وی هم‌اکنون در بند ۳۵۰ زندان اوین در حال سپری کردن دوران محکومیت خود است.

 

کتبی که از وی در ایران منتشر شده‌اند به شرح زیر است:

 

جماعت گرایی و برنامه‌های جماعت محور، سعید مدنی، رامین کریمیان (ویراستار)، پرویز پیران (مقدمه)، ناشر: یادآوران

کودک آزاری در ایران، سعید مدنی، بهروز جلیلی (مقدمه)، شیرین عبادی (مقدمه)، ناشر: اکنون

خشونت علیه کودکان در ایران، سعید مدنی، ناشر: آشیان

روان شناسی و تغییرات اجتماعی، استوارت پیزر، جفری تراورز، سعید مدنی (مترجم)، پرویز پیران (مقدمه)، ناشر: دانژه

اعتیاد در ایران، سعید مدنی قهفرخی، عمران محمدرزاقی (مقدمه)، ناشر: نشر ثالث

آسیب شناسی حقوق کودکان در ایران (با تاکید بر کودک آزاری)، امیرحمزه زینالی، سعید مدنی قهفرخی، علی حسین نجفی ابرندآبادی (مقدمه)، ناشر: میزان

 

برچسب ها: