نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران

مختصری در رابطه با علی‌اصغر محمودیان

۱-آبان-۱۳۹۲

گروه خبری:

سایت نفس در قفس: علی اصغر محمودیان متولد ۱۳۳۲، از زندانیان سیاسی دهه‌ی ۶۰ و از بازداشت‌شدگان اعتراضات دی‌ ماه ۸۸ است.

 

وی در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۸ با یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزلش همراه با همسرش کفایت ملک محمدی دستگیر و به سلولهای انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. آنها به مدت طولانی در بند ۲۰۹ تحت شکنجه های جسمی و روحی بازجویان وزارت اطلاعات قرار داشتند.

 

علی اصغر محمودیان بیش از ۱۵ ماه  در بند ۳۵۰ زندان اوین بدون محاکمه و در بلاتکلیفی بسر برد. او که از ناراحتی حاد جسمی رنج می‌برد به دستور بازجویان وزارت اطلاعات و شخص دادستان تهران از درمان محروم بود. به دلیل همین بیماری‌های وی  چندین بار به بهداری زندان اوین نیز منتقل شد.

 

همسر وی، کفایت ملک محمدی ۶۰ ساله که همراه با وی دستگیر شده بود چندی پیش از سوی دادگاه انقلاب به ۵ سال زندان و ۳۰۰ هزارتومان جریمه نقدی محکوم شد و در حال حاضر در بند متادون زنان زندان اوین زندانی است.

 

در تیرسال ۱۳۹۱ قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، صلواتی، این زندانی سیاسی را به اتهام هواداری از سازمان مجاهدین خلق، به شش سال حبس در تبعید محکوم کرد. این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز آن را عینا مورد تأیید قرار گرفت. وی ۱۰ سال را نیز در دهه ۶۰ به همین اتهام  در زندان گذرانده است. محمودیان تا زمان صدور رای ،۳۰ ماه را دربازداشت به سربرد.

 

گفتنی است که سه تن از خواهران برادران این زندانی سیاسی  نیز در دهه ۶۰ به حبس محکوم شده ویکی از آنان اعدام شده است.

 

محمودیان از بیماری‌های متعدد شامل بیماری قلبی، تنفسی، سرطان پروستات، بیماری اعصاب و آرتروز گردن رنج می‌برد که در مورد اخیر نیاز به عمل جراحی فوری در ناحیه ستون فقرات در بخش گردن دارد.

 

وی به دلیل کهولت سن در وضعیت جسمی خطرناکی بسر می‌برد و اکنون در زندان سمنان با زندانیان عادی و خطرناک همبند شده است.

 

وی که در آذر ماه ۱۳۹۲ به مرخصی درمانی اعزام شده بود به دلیل عدم احتساب ۳ سال بلاتکلیفی‌اش در زندان اوین از ۲۷ فروردین ۱۳۹۲ مجددا بازداشت و به زندان منتقل شد.

 

این زندانی سیاسی مجددا در تاریخ ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ به زندان سمنان تبعید شد.