نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران

مختصری در رابطه با محسن امین‌زاده

۱-آبان-۱۳۹۲

گروه خبری:

سایت نفس در قفس: محسن امین‌زاده متولد ۱۳۳۶ در مشهد، معاون وزارت امور خارجه ایران در دوران محمد خاتمی و از اعضای موسس جبهه مشارکت ایران اسلامی بوده‌است.

 

امین زاده در ۲۶ خرداد ماه ٬۱۳۸۸ در جریانات مربوط به رویدادهای پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۸) بازداشت و به زندان اوین بند دو الف متعلق به حفاظت اطلاعات سپاه منتقل شد.

 

وی در تاریخ ۲۱ بهمن ۸۸ پس از ۲۳۸ روز حبس که ۴ ماه آن را در سلول انفرادی گذراند با وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی به مرخصی آمد.

 

امین‌زاده درتاریخ ۱۹ بهمن ۸۸ در دادگاه جمهوری اسلامی ایران به ۶ سال حبس تعزیری در حکم اولیه محکوم شد. اتهام‌های او اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور و همچنین تبلیغ علیه نظام از طریق مصاحبه با شبکه‌های خارجی عنوان شده بود. علی‌رغم اعتراض او و وکیلش و ارائه دفاعیه ۴۰ صفحه‌ای دادگاه تجدیدنظر با یک سال کاهش، حکم قطعی پنج سال زندان را به او ابلاغ کرد.

 

وی در دی ماه سال ٬۹۱ به دلیل مشکلات قلبی و ناپایداری ضربان قلب و فشارخون از زندان به بیمارستان منتقل شد٬ و در ۲۱ خرداد سال ۹۲ به بند ۳۵۰ زندان اوین بازگشت.

 

به گفته محسن امین زاده وی هشت ماه بازداشت در اوین، چهارماه در سلول انفرادی زندان سپاه پاسداران و ۶۰۰ ساعت در اتاق‌های بازجویی بوده است.

 

به گفته وی بازجویانش به زشت‌ترین روش‌ها بر مبنای ادعاهایی سرتا پا دروغ و بسیار توهین‌آمیز دست یازیدند؛ روش‌هایی که شنیده بود، اما هرگز آن را همچون آن روز باور نکرده بود.

 

امین زاده در خصوص آن ساعات می‌نویسد که وی در آن ساعات مات و مبهوت بوده … زیرا با پدیده‌هایی در زندان مواجه شده بود که تحمل آن برای کسی، که به گفته او، همیشه به اعتلای نظام جمهوری اسلامی ایران اندیشیده و برای آن تلاش کرده بود، بسیار دشوار محسوب می شد.

 

او بازجویی‌ها از خود را توهین‌آمیز، تکراری، بی‌محتوا و آزاردهنده توصیف کرده و افزوده است: بازجویی‌ها حکایت از فقدان اطلاعات بازجویان نسبت به وی و فقدان تجربه و تخصص آنان نسبت به کارشان داشت.

 

امین زاده در ۲۷ شهریور ۱۳۹۲، بدون محاکمه یا اعلام قبلی از زندان آزاد شد.

برچسب ها: