نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران

مختصری در رابطه با محمد سیف‌زاده

۲۸-مهر-۱۳۹۲

گروه خبری:

سایت نفس در قفس: سید محمد سیف‌زاده، متولد ۱۳۲۷ در قم، وکیل دادگستری، از موسسان کانون مدافعان حقوق بشر، زندانی سیاسی و فعال حقوق بشر است.

 

او از جمله معترضین به نتایج انتخابات ریاست جمهوری (۱۳۸۸) و وکلای زندانیان سیاسی پس از انتخابات بود. وی از موسسان کانون مدافعان حقوق بشربود. وی همچنین اولین دبیر کمیته دفاع و نظارت، دبیر کمیته انتخابات آزاد و سالم و عادلانه ایران و عضو شورای مرکزی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات است.

 

 

سیف زاده در آبان ماه سال ۸۹ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق شرکت در تاسیس کانون مدافعان حقوق بشر ایران به ۹ سال زندان و ۱۰ سال محرومیت از وکالت محکوم شد. در تیرماه ۱۳۹۰، شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر تهران این حکم را به دو سال حبس کاهش داد. سیف زاده در زمان اعلام رای دادگاه تجدید نظر در زندان بود چون در اواخر فرودین ماه ۱۳۹۰ در ارومیه توسط نیروهای امنیتی به اتهام خروج غیر قانونی و اقدام علیه امنیت کشور توسط نیروهای امنیتی ارومیه بازداشت شد و پس از دو ماه بازجویی به زندان اوین منتقل شد و یک ماه نیز در سلول انفرادی این زندان بود و سپس به بند عمومی انتقال داده شد.

 

وی در داخل زندان نیز به دلیل نوشتن نامه به محمد خاتمی رییس جمهور سابق ایران و نوشتن دو مقاله انتقادی درخصوص “نحوه عفو در قانون” و “تعریف جرم سیاسی” و همچنین امضا چند بیانیه‌ی جمعی در زندان متهم به تبانی و اجتماع علیه امنیت ملی شد و پرونده جدیدی برای او گشوده شد. وی از جمله ۶۴ زندان سیاسی است که در نامه ای بر بدرفتاری ماموران با هدی صابر، فعال ملی مذهبی پیش از مرگش در زندان شهادت داده بودند.

 

فاطمه گلزار، همسر محمد سیف زاده در خصوص اتهام های وارده به همسرش گفته است: «چند روز پس از اولین نامه ای که سیف زاده خطاب به محمد خاتمی نوشت به دادسرای اوین احضار شد. قاضی در ابتدا گفت که اتهام او فعالیت تبلیغی علیه نظام است و قرار کفالت برای او تعیین کرد اما بعد که امضا بیانیه ها هم اضافه شد ظاهرا اتهامش را به تبانی و اجتماع علیه امنیت ملی تغییر داده اند.»

 

او در نامه فوق الذکر، مورخ اوت ۲۰۱۱ خطاب به محمد خاتمی از “نقض گسترده حقوق قضایی در نظام دادگستری ایران” گفته و هشدار داده بود که “هیچ راهی جز انحلال و برچیدن این مراجع غیر قانونی و اصلاح ساختاری قوه قضائیه وجود ندارد. او در بخش دیگری از نامه خود نوشته بود: «اگر در رژیم گذشته دادگستری خوبی می داشتیم انقلاب واقع نمی شد، چه انقلاب زمانی حادث می گردد که مردم ستمدیده مرجعی جهت احقاق حق نیابند. اما به عنوان قاضی و وکیل دادگستری با سابقه ای طولانی باید انصاف را رعایت کنم و بگویم دادگستری آنقدرها هم بد نبود.»

 

دادگاه این پرونده برای اولین بار در تاریخ ۲۱ دی ماه سال ۹۰ بود که سیف زاده از حضور در دادگاه امتناع کرد و فقط وکیلش لایحه دفاعیه او را به دادگاه تحویل داد. این دادگاه به دلیل عدم شرکت محمد سیف زاده به ۲۱ اسفند ماه سال ۱۳۹۰ موکول شد و مجددا برای سومین بار به ۲۶ تیرماه ۱۳۹۱ موکول شد. وکیل و همسر محمد سیف زاده همچنین خبر داد که این وکیل زندانی برای چهارمین بار برای پرونده دومش به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب احضار شد. دادگاه جدید آقای سیف زاده ساعت ۱۰ صبح روز ۵ دی ماه سال ۱۳۹۱ تعیین شد. او در هیچکدام از دادگاه های قبلیش به دلیل عدم صلاحیت دادگاه انقلاب برای رسیدگی به اتهاماتش شرکت نکرد و فقط لایحه دفاعیه اش توسط وکیل او به قاضی پرونده داده شد.

 

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در تاریخ ۶ آذر ۱۳۹۱ نوشت: «فاطمه گلزار، وکیل و همسر او معتقد است که پرونده از نظر تحقیقات حقوقی کامل است و از همان اولین جلسه دادگاه پرونده آماده صدور رای بوده است اما به دلایل نامشخص هنوز رای صادر نشده و مرتب دادگاه تجدید می شود. در این شرایط به گفته خانم گلزار زندانی که رای قطعیش صادر نشده، قادر به درخواست مرخصی و خروج موقتی از زندان نخواهد بود.»

 

محمد سیف زاده در دی ماه ۱۳۹۰ اعلام کرده بود که :” دادگاه انقلاب اسلامی را از اساس غیرقانونی دانسته و به دلیل نبود هیات منصفه وعلنی نبودن دادگاه آن را نامشروع و به دلیل دخالت مقامات اطلاعاتی درروند رسیدگی قضایی، آن را عادلانه نمی داند.” او، خواستار اعاده اموال توقیفی خود از سوی وزارت اطلاعات شد.

 

وی در تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۲ به دلیل برخورد اعتراضی و عدم شرکت در دادگاه انقلاب اسلامی، در حکم جدیدی به شش سال حبس محکوم شد. این وکیل دادگستری، محبوس در زندان رجایی شهر کرج دادگاه و دادسرای انقلاب را به دلیل عدم رعایت تشریفات قانونی و عدم استقلال به رسمیت نشناخته و در جلسات آن شرکت نکرد که عدم شرکت در جلسات دادگاه موجب خشم دستگاه قضایی و تبعید این زندانی بیمار به زندان رجایی شهر شد.

 

در پی تبعید غیرقانونی سید محمد سیف‌زاده و مصطفی نیلی دو تن از زندانیان سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین ۲۲ تن از زندانیان سیاسی این بند در دو بیانیه جداگانه نسبت به انتقال غیرقانونی این زندانیان به زندان رجایی شهر کرج اعتراض کردند.

 

وضعیت جسمی این زندانی سیاسی بارها در اثر فشارها و شکلات زندان رو به وخامت رفته است.

 

محمد سیف‌زاده از بیماری‌های کلیه، کولیت روده، کبد و ستون فقرات و خونریزی کلیه رنج می‌برد و عدم تامین نیازهای پزشکی و غذایی زندانیان رجایی شهر کرج وضعیت حاد این زندانی سیاسی را بغرنج کرده است.

 

وی هم‌چنین دچار آب مروارید چشم شده و در صورت عدم اعزام فوری به مراکز درمانی ممکن است لطمات غیرقابل جبرانی به بینایی او وارد شود.همچنین مشکلات کلیوی و نیز سنگین شدن گوش و کاهش قدرت شنوایی این وکیل مدافع زندانی نیز ادامه داشته و تشدید گردیده است.

 

وی صبح روز سه‌شنبه ۲۳ مهر ماه ۱۳۹۲ در پی بروز مشکلات قلبی از سالن ۱۲ زندان رجایی شهر کرج به بیمارستان قلب تهران منتقل و بستری گردید.

برچسب ها: