نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران

مختصری در رابطه با مهدی محمودیان

۱-آبان-۱۳۹۲

گروه خبری:

سایت نفس در قفس: سید مهدی محمودیان متولد سال ۱۳۵۷، فعال حقوق بشر، عضو کمیته اطلاع رسانی جبهه مشارکت و انجمن دفاع از حقوق زندانیان است.

 

وی در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۳۸۸ در منزل شخصی خود توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شد و حدود سه ماه از بازداشت خود را در انفردای سپری کرده است.

 

محمودیان از روزنامه نگارانی است که نقش به سزایی در افشای جنایات و فجایع رخ داده دربازداشتگاه کهریزک قبل و بعد از انتخابات داشت. او نخستین کسی است که پس از انتخابات درباره اعمال روش‌های غیرانسانی و غیرقانونی با متهمان در این بازداشتگاه، اطلاع رسانی نمود. وی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ نیز چندین بار درباره کشتار مردم معترض در خیابانها و دفن‌های شبانه و غیرقانونی کشته‌شدگان این وقایع با رسانه‌های مختلف گفتگو کرده و دست به افشاگری زد.

 

مهدی محمودیان به اتهام گفتگو با رسانه‌های مختلف در مورد اعلام نام و شمار کشته شدگان و افشای دفن غیرقانونی آنها در بخش‌های مختلف بهشت زهرا، بازداشت شده‌است. همچنین بازجویان به او گفته‌اند که یکی از اتهام‌های او توهین به رهبری در یک جمع خصوصی است. وی پس از اعتراض به اعدام پنج تن از فعالین سیاسی کرد همراه تنی دیگر از چهرهای سیاسی از بند ۳۵۰ زندان اوین به زندان کچویی و بعد از یک ماه به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.

 

وی در نهایت به تحمل ۵ سال حبس تعزیری به اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور محکوم شد. وی به رای صادره اعتراض نموده و تقاضای تجدید نظر کرد.

 

محمودیان در زندان بارها مورد آزار و بدرفتاری مامورین وبازپرسان زندان قرار گرفته است. وی در تاریه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ و پس از انتشار نامه‌ای خطاب به رهبر جمهوری اسلامی، از بند ویژه سیاسی رجایی شهر به انفرادی منتقل شده و ممنوع الملاقات شد.

 

وی هم‌چنین در دی ماه ۱۳۹۰، توسط بازجویان سپاه به دلایل نامشخص و در حالی که مشغول گذراندن حکم شش سال زندانش بود، به بند دو الف سپاه منتقل شد. طبق گزارش‌های منتشره در تمام راه انتقال از کرج تا اوین، ماموران او را به شدت مورد ضرب شتم قرار دادند. همچنین در بند دو الف هم این ضرب و شتم با باتوم ادامه یافت و محمودیان ضمن بازجویی مجدد مدام با کلمات رکیک بازجوها مواجه بوده که او را به خاطر نگارش نامه هایی از زندان تهدید می کردند.

 

بنا به همین گزارش‌ها، شدت ضرب و شتم ها تا حدی بوده که گفته می شود مهدی محمودیان بی‌هوش شده و بازجویان مجبور شده‌اند او را به بهداری زندان منتقل کرده و دستگاه اکسیژن به او وصل کنند.

 

محمودیان از مشکلات حاد ریوی و تنفسی و قلبی رنج می‌برد و چندین بار به دلیل این مشکلات بی‌هوش شده و به بهداری زندان و یا بیمارستان‌های خارج زندان منتقل شده است. وی هم‌چنین یک بار نیز در بهداری زندان از ناحیه‌ی پا تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

 

وی در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۱ به هم‌راه چند زندانی دیگر به مرخصی اعزام شده که این مرخصی تاکنون نیز ادامه دارد.

برچسب ها: