نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران

مختصری در رابطه با هانی یازرلو

۹-آبان-۱۳۹۲

گروه خبری:

سایت نفس در قفس: دکتر هانی یازرلو، متولد ۱۳۳۳، از فعالین سیاسی باسابقه است که در حکومت شاه نیز سال‌ها در زندان به سر برده است.

 

وی برای نخستین بار در سال ۱۳۶۰ همراه با همسرش بازداشت شده و ۵ سال را در زندان به سر برده است و متعاقبا نیز در سال‌های ۱۳۷۷، ۱۳۹۰ و آخرین بار در ۳۱ اردیبشهت ماه ۱۳۹۲ بازداشت شده است و تاکنون نیز در زندان به سر می‌برد.

 

دکتر یازرلو به دلیل شکنجه‌های دهۀ ۶۰ از ناراحتیهای حاد جسمی رنج می‌برد و بخصوص ناراحتی قلبی او بسیار حاد می‌باشد به طوری که با مصرف دارو بیماری خود را تحت کنترل نگه داشته است.

 

زمانی که دکتر یازرلو در اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ بازداشت شد، دوفرزندش به نامهای حامد یازرلو و هود یازرلو و همچنین همسرش بنام نازیلا دشتی در زندان دوران محکومیت خود را سپری می‌کردند.

 

وی پس از آن از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی به ۱ سال حبس تعزیری و ۱۵ سال تبعید به ایران‌شهر محکوم شد. اتهامی که دکتر هانی یازرلو بابت آن محاکمه و به این مجازات سنگین محکوم شده، تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی می‌باشد و دلیل این اتهام نیز مصاحبه‌ی وی در زمانی است که دو فرزند و همسرش در زندان بودند و مسئولان زندان از آزادی یکی از فرزندان وی (هود یازرلو) که دوره محکومیت قانونی خود را به پایان رسانده بود خود داری می‌کردند.

 

وی مجددا در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر به ریاست قاضی زرگر به ۱ سال زندان در مشهد و ۱۵ سال نفی بلد به این شهر محکوم شد.

 

وی تا روز ۲۸ دی ماه ۱۳۹۲ در بند ۳۵۰ زندان اوین محبوس بود اما در این روز بدون اطلاع قبلی و به طور ناگهانی از بند خود فراخوانده شده و به زندان وکیل‌آباد مشهد تبعید شد.

 

دکتر هانی یازرلو عصر روز ۲۴ بهمن ماه ۱۳۹۲ با پایان مدت محکومیت خود از زندان کیل‌آباد مشهد آزاد شد.

برچسب ها: