نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران

مختصری در رابطه با محمد‌رضا پور‌شجری

۶-آذر-۱۳۹۲

گروه خبری:

سایت نفس در قفس: محمد رضا پورشجری، متولد ۱۳۴۳، وبلاگ‌نویس محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج و محکوم به تحمل ۴ سال حبس تعزیری است.

 

وی نویسندهٔ وبلاگ گزارش به خاک ایران با نام مستعار سیامک مهر، بیش از دو سال و نیم است بدون حتا یک روز مرخصی، به جرم بیان اندیشه‌ها و باور‌هایش، در سخت‌ترین شرایط ممکن در زندان‌های جمهوری اسلامی زندانی است، در حالی که از بیماری شدید قلبی و گرفتگی رگ‌های قلب و نیز دیگر بیماری‌ها رنج می‌برد؛ حتا پزشکان بند تأیید و تأکید کرده‌اند که در صورت عدم درمان از راه عمل جراحی قلب باز، هر لحظه احتمال ایست قلبی و مرگ حتمی، وی را تهدید می‌کند.

 

وی در تاریخ ۲۱ شهریور ماه ۱۳۸۹ در منزل مسکونی خود در شهر کرج بازداشت شد. او بعد از بازداشت به سلول‌های انفرادی زندان رجایی‌شهر منتقل و مدت هفت ماه در سلول انفرادی مورد شکنجه و آزار و اذیت قرار گرفت که این فشار‌ها موجب آسیب‌های جسمی بر روی وی شده بود.

 

پورشجری متعاقبا، در دو دادگاه مختلف به اتهام توهین به مقدسات ماده ۵۱۳ قانون مجازات اسلامی به یک سال حبس و به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به سه سال زندان محکوم شده است

 

دادگاه محمدرضا پورشجری، وبلاگ‌نویس زندانی در تاریخ ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۱ در شعبه ۱۰۹ دادگاه انقلاب کرج به ریاست قاضی غلام سرابی برگزار و به اتهام سب‌النبی و توهین به مقدسات محاکمه شده بود.

 

این وبلاگ نویس با تبرئه از اتهام سب النبی به اتهام توهین به مقدسات بنابر ماده ۵۱۳ قانون مجازات اسلامی به یک سال حبس محکوم شد.

 

این در شرایطی است که پورشجری پیش‌تر از سوی دادگاه انقلاب به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به سه سال زندان محکوم شده بود.

 

این زندانی سیاسی همچون پرونده قبلی خود به حکم صادر شده به خاطر عدم وجود رعایت قانون در دادگاه‌های قوه قضاییه اعتراضی نکرده است.

 

وی هم‌اکنون در زندان رجایی‌شهر کرج محبوس بوده و از شرایط وخیم جسمی رنج می‌برد.