نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

آزادی تعدادی از دراویش گنابادی از زندان فشافویه

۲۴-اسفند-۱۳۹۶

گروه خبری: اقلیت های دیني -

سایت نفس در قفس: ساعاتی پیش تعدادی از دراویش گنابادی زندانی با صدور قرار کفالت از زندان فشافویه آزاد شدند.

به گزارش مجذوبان نور، کمیته پیگیری دراویش زندانی اعلام کرد “در ابتدای اسفندماه سال ۹۶ بیش از ۴۰۰ درویش گنابادی در پی حوادث تلخ گلستان هفتم بازداشت شدند، طی هفته‌های گذشته از سرنوشت تعدادی از این افراد اطلاعی در دست نبود و در روزهای گذشته نیز افرادی که به بندهای امنیتی ۲۰۹ و ۲۴۰ زندان اوین و همچنین اداره آگاهی شاپور منتقل شده بودند به زندان فشافویه بازگردانده شده‌اند، در بین این بازداشتی‌ها ۱۱ درویش زن زندانی نیز وجود دارند که در زندان قرچک نگهداری می‌شوند”.

گفتنی است که تقی مرادی از دراویش گنابادی استان ایلام، عصر روز گذشته در شهرستان کامیاران بازداشت شد، بازداشت آقای مرادی در حالی صورت گرفته که برادر ایشان آقای آرش مرادی از دراویش گنابادی بازداشت شده در حوادث گلستان هفتم نیز هم‌اکنون در زندان فشافویه زندانی است.

از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال جاری حضور پر تعداد نیرو های امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مامورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

پیش از این “سازمان گزارشگران بدون مرز” با انتشار بیانیه‌ای نگرانی عمیق خود را نسبت به وضعیت سلامت شماری از شهروندخبرنگارانی که در شامگاه ۱ اسفند ۱۳۹۶ در درگیری‌های پلیس و دراویش گنابادی بازداشت شدند، اعلام کرده بود.

پیش‌تر و طی روزهای اخیر مصطفی صفاری، هادی دهنوی، کسری نوری، فرامرز مانگری، صالح‌الدین مرادی، رضا انتصاری، محمد کریمایی، کیانوش عباس‌زاده، مصطفی عبدی و محمد شریفی‌مقدم تعدادی از دراویش زندانی به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بودند و تاکنون هیچ اطلاعی از وضعیت آنان در دست نیست.

لازم به ذکر است که محمد راجی یکی از دراویش گنابادی بازداشت‌شده در حوادث گلستان هفتم، در اثر ضربات وارده حین بازجویی در بازداشتگاه پلیس کشته شده است، آقای راجی دارای ۵ فرزند است که در حال حاضر یکی از پسران ایشان به نام محمدعلی راجی که در حوادث گلستان هفتم بازداشت شده بود نیز در زندان فشافویه در بازداشت به‌سر می‌برد.