نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

تبعیض مذهبی در توزیع خدمات دولتی بین زلزله‌زدگان استان کرمانشاه

۲۳-آبان-۱۳۹۶

گروه خبری: اقلیت های دیني -

سایت نفس در قفس: گزارش‌های رسیده از مناطق زلزله‌زده‌ی استان کرمانشاه حاکی از تبعیض در کمک‌رسانی به «مناطق غیرشیعه» است.

به گزارش «نفس در قفس»، تاکنون نیروهای امدادرسان به روستاهایی که ساکنان آنان اغلب از اهل تسنن و پیروان یارسان هستند نرسیده‌اند.

یکی از ساکنان روستای کوئیک در گفت‌وگویی به گزارش‌گر «نفس در قفس» گفت: «حدود ۱۰۰ نفر را در روستای ما با لودر دفن کردند. در تونل ازگله هم حدود ۲۰۰ نفر زیر آوار مانده‌اند که کسی نیست به دادشان برسد.»

وی ادامه داد: «همه‌ی ما در چادر زندگی می‌کنیم و هیچ خانه‌ای در روستاها باقی نمانده است.»

او هم‌چنین گفت: «دلیل رسیدگی نکردن به روستاها این است که ساکنان آنان یا اهل تسنن هستند و یا از پیروان یارسان.»

در همین حال یک فرد داوطلب که برای کمک به زلزله‌زدگان به استان کرمانشاه رفته است به گزارش‌گر «نفس در قفس» گفت: «وقتی ماشینی به سرپل‌ذهاب می‌رسد، می‌‌گویند باید بارش را تحویل نیروهای دولتی بدهد.»

او در ادامه اظهار داشت: «دیشب ما مشکلی برای تردد نداشتیم اما امشب ظاهرا به ماشین‌های شخصی اجازه‌ی تردد به این محل را نمی‌دهند.»

یک داوطلب دیگر نیز در همین ظمینه اظهار داشت: «از مردم خواهش می‌کنیم به کمک ساکنان روستاهایی مانند ازگله بیایند، نیروهای دولتی این روستاها را رها کرده‌اند و تنها امید ما به نیروهای مردمی است.»

دو فیلم زیر را فرزانه جلالی، فعال مدنی از کرمانشاه برای «نفس در قفس» ارسال کرده است که در آنان مردم روستای سنی‌نشین ازگله به وضوح از عدم رسیدن کمک‌های دولتی به روستاهایشان می‌گویند.

به گفته‌ی این افراد تنها سپاه پاسداران «آمده وضعیت را دیده و رفته است.» امری که شائبه‌ی غیرقابل‌دسترسی بودن این روستاها را زیر سوال می‌برد.

گفتنی است، یکشنبه شب زمین لرزه‌ای با قدرت ۷.۲ نواحی مرزی استان کرمانشاه با عراق را لرزاند و تلفات و خسارات گسترده‌ای را در بعضی نواحی این استان به خصوص شهر مرزی سر پل ذهاب برجای گذاشت.

خبرگزاری ایرنا در جدیدترین آمار از تلفات این زلزله، شمار کشته شدگان را ۵۳۰ گزارش کرده و گفته است که پزشکی قانونی تا کنون جواز دفن ۴۳۰ نفر را صادر کرد اما دست‌کم یکصد تن از کشته شدگان بدون کسب جواز رسمی دفن شده‌اند.