نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

جزئیات جدید پرونده‌ی دو زندانى عرب محکوم به اعدام

۱۹-مهر-۱۳۹۶

گروه خبری: اقلیت های دیني -

سایت نفس در قفس: خانواده‌هاى دو زندانى اهوازى محکوم به اعدام از تمامى سازمان‌هاى حقوق بشرى درخواست کردند که صداى فرزندان آن‌ها را به جامعه‌ی بین‌المللى برسانند. آن‌ها مى‌گویند «فرزندان ما بى‌گناه هستند و اتهامات نسبت داده شده به آن‌ها از طرف مقامات قضائى و امنیتى ایران صحت ندارد.»

بنا به اطلاع «نفس در قفس»، قاسم عبدالله، متولد ۱۳۶۵، متأهل و داراى دو فرزند از اهالى روستاى بیت درچال شهرستان شوش و عبدالله کرملاچعب متولد ۱۳۶۰، متأهل و داراى سه فرزند از اهالى بخش شاوور در ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۴ هم‌راه ۶ تن دیگر توسط اداره‌ی اطلاعات به اتهام محاربه از طریق ارتباط با خارج از کشور، عضویت در گروه‌های مخالف و تبلیغ علیه نظام و گرایش به عقیده‌ی سلفی در شعبه‌ی اول دادگاه انقلاب اهواز محاکمه و به اعدام محکوم شده‌اند.

بنا به گزارش‌های دریافتی، کلیه‌ی متهمان در دادگاه اتهامات وارده را انکار و نفی کرده‌اند.

دو متهم محکوم به اعدام، تاکنون هیچ‌گونه ارتباط تلفنی و ملاقات با خانواده‌هایشان نداشته‌اند.

به گفته‌ی یک منبع مطلع، این دو زندانى از تاریخ دستگیرى در بازداشت‌گاه اداره‌ی اطلاعات به سر مى‌برند. خانواده‌ی این دو فعال در ۹ شهریور ماه سال جارى از حکم اعدام فرزندانشان مطلع شدند و از روند قانونى پرونده اطلاعى ندارند.

این منبع مطلع مى‌گوید: «خانواده‌هاى محکوم‌شدگان با وجود مراجعه‌ی مکرر به دادگاه انقلاب اهواز و نهاد هاى امنیتى، موفق به ملاقات با آن‌ها نشده و از وضعیت جسمی و سرنوشت آن‌ها هیچ اطلاعی ندارند.»

سه تن دیگر از متهمان پرونده با قید وثیقه آزاد هستند و هر یک از سه متهم دیگر به ۲۵ سال حبس محکوم شدند و هم‌اکنون در زندان مسجد سلیمان به سر مى‌برند.

این زندانیان در گفت‌وگو با یک منبع مطلع گفته‌اند: «ما را به تیراندازى به هیات عزادارى دزفول نیز هم متهم کَردند، اتهامى است که همه‌ی ما آن را قبول نکردیم و حتى قاسم و عبدالله به قاضى پرونده گفتند که اداره اطلاعات مى‌دانند که عاملان تیراندازى در صفى‌آباد دزفول چه کسانى هستند و ما هیچ ارتباطى با این موضوع نداریم.»

گفتنی است، دو سال پیش افراد ناشناسى در صفی‌آباد دزفول سوار بر یک‌دستگاه خودروی سواری پژو به محل تکیه‌ی هیات عزاداری قمر بنی‌هاشم این شهر حمله کرده و دو نَفَر را کشتند که چند روز بعد از این حادثه ۱۵ نَفَر از شهروندان عرب در روستاهاى اطراف شوش بازداشت شدند.

عبدالله کرملاچعب یکى از محکومان به اعدام در دادگاه اتهامات نسبت داده شده را رد کرده و به قاضى گفته است: «درست است که من یک کنش‌گر اهل سنت هستم و اداره‌ی اطلاعات مى‌داند که ما با موضوع صفى‌آباد هیچ ارتباطى نداریم، تنها جرم من مبلغ اهل سنت بودن است و با هرگونه خشونت مخالف هستم. اداره‌ی اطلاعات جهت قدرت‌نمایى و حذف این عمل را به من نسبت داده است. یکى دیگر از متهمان ماجد بیت عبدالله در دادگاه به قاضى پرونده گفته که «اگر مى‌خواهید ما را اعدام کنید، اعدام کنید اما کارهائى که نکرده‌ایم را به ما نسبت ندهید.»

بستگان قاسم عبدالله نیز مى‌گویند: «در شام‌گاه جمعه ۲۴ مهرماه ۱۳۹۴ و شب حادثه‌ی صفى‌آباد دزفول، او نگهبان دستگاه‌هاى سنگین طرح فتح‌المبین در مسیر شاوور – شوش بوده است و در این رابطه شواهد وقرائن محکمى وجود دارد.»

شوراى اسلامى روستاهاى محل سکونت متهمان، ریش سفیدان و جمعى از مردم منطقه در نامه‌اى به مقامات قضائى و امنیتى تاکید کرده‌اند که این افراد بى‌گناه و از افراد متعهد و متدین منطقه هستند و هیج ارتباطى با اتهامات نسبت داده شده ندارند.

افراد متهم در این پرونده و احکام صادره برای آنان عبارتند از:
۱- عبدالله کرملاچعب، ۳۶ ساله از اهالی منطقه شاوور، متأهل دارای سه فرزند، محکوم به اعدام
۲- قاسم عبدالله، ۳۰ ساله، از اهالی روستای کعب بیت درچال، محکوم به اعدام
۳- احمد کعب، ۳۰ ساله، شاعر، از اهالی شاوور ،حکم ۲۵ سال حبس، محبوس در زندان مسجدسلیمان
۴- ماجد بیت عبدالله، ۲۳ ساله، از اهالی شهر شوش روستای کعب بیت خلف المسلم، حکم ۲۵ سال حبس، محبوس در زندان مسجدسلیمان
۵- حسن بیت عبدالله، ۳۱ ساله، فرزند حبیب، از اهالی شهر شوش روستای کعب بیت علاوی، حکم ۲۵ سال حبس، محبوس در زندان مسجدسلیمان.
متهمین ردیف ۶ تا ۸ که فعلا با قرار قید وثیقه‌ی دو میلیارد ریالی آزاد هستند و سه روز پیش جهت تکمیل پرونده به دادگاه احضار شده‌اند:
۶- حسن کرملاچعب، ۲۴ ساله فرزند عباس برادر متهم ردیف اول، حکم ۳ سال حبس
۷- عیسى بیت عبدالله، ۳۰ ساله ، حکم ۳ سال حبس
۸- مجید بیت عبدالله، ۲۴ ساله، حکم ۳ سال حبس