نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

عفو بین‌الملل خواهان آزادی ۸ درویش زندانی در اعتصاب غذا شد

۱۱-فروردین-۱۳۹۷

گروه خبری: اقلیت های دیني -

سایت نفس در قفس: عفو بین‌الملل در یک بیانیه‌ی اقدام فوری خواهان آزادی ۸ درویش زندانی شد که در اعتصاب غذا به سر می‌برند.

به گزارش «نفس در قفس»، هشت تن از بازداشت شدگان از اقلیت دراویش گنابادی در ایران در ۷ فرودین اعلام کردند که در اعتراض به شکنجه و دیگر رفتار‌های بیرحمانه و غیرانسانی دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

گفته شده است که یکی از بازداشت‎شدگان عباس دهقان تهدید شده که اگر اعتراف نکند به همسرش در برابر او تجاوز خواهد شد. این مردان که از تاریخ یک اسفند در بازداشت به سر می‌برند نیاز به مراقبت‌های پزشکی به خاطر جراحات هنگام بازداشت دارند.

به نوشته‌ی عفو بین‌الملل، جواد خمیس آبادی، کیانوش عباسزاده، احمد موسوی، نورعلی موسوی، مهدی اسکندری، امیر لباف، میر صادق و عباس دهقان از روز ۷ فروردین در اعتراض به شرایط بازداشت‌شان که گفته‌اند همراه با شکنجه بوده اعلام اعتصاب غذا کرده‌اند.

این افراد در بازداشتگاه آگاهی شاپور در تهران که تحت نظارت نیروی انتظامی است، نگهداری می‌شوند. این بازداشت‌گاه به اعمال شکنجه برای اعتراف‌گیری مشهور است. روش‌های معمول شکنجه که از این بازداشتگاه گزارش شده شامل موارد زیر می‌شود: مشت و لگد؛ ضرب و شتم با لوله پلاستیکی، کابل یا شلاق؛ بسته شدن به لوله یا دیگر وسایل به مدت طولانی؛ و انواع مختلف آویزان کردن که یکی از شناخته‌شده‌ترین آن‌‌ها روش «جوجه کباب» است. در این روش،   شخص را با دست و پای بسته از یک لوله افقی آویزان کرده و شلاق می‌زنند.

بنا به این بیانیه، اعتصاب‌کنندگان در تاریخ یک اسفند ۱۳۹۶  به خاطر شرکت در تظاهراتی دستگیر شدند که با استفاده نیروهای امنیتی از ضرب و شتم، اسلحه گرم، ماشین‌های آب‌پاش و گاز اشک‌آور به خشونت کشانده شد و در آن بیش از ۳۰۰ نفر دستگیر شدند. این افراد ابتدا به زندان فشافویه در نزدیکی تهران منتقل شدند و سپس برای بازجویی به آگاهی شاپور فرستاده شدند و خانواده‌های برخی از آنها به مدت چندین هفته از وضعیت و محل نگهداری آن‌ها اطلاعی نداشتند. مقامات گفته‌اند آن‌ها تا زمان اتمام بازجویی‌ها حق دسترسی به وکیل را ندارند.

بر اساس این بیانیه، عباس دهقان تحت فشار قرار دارد تا اعتراف کند که در درگیری‌های ۳۰  بهمن یک عضو بسیج را عامدانه با ماشین زیر گرفته است. اعضای جامعه دراویش با رد این اتهام ادعا کرده‌اند که این مرد بسیجی به شلیک نیروی انتظامی، که به اشتباه تصور کرده او جز معترضان است، کشته شده است. تصاویر منتشر شده در رسانه‌های حکومتی آثار گلوله بر بدن این مرد بسیجی را نشان می‌دهد.

عفو بین‌الملل تصریح کرده است که عباس دهقان تهدید شده است که اگر اعتراف نکند به همسرش در برابر او تجاوز خواهد شد.