نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

آزادی تعدادی از دانش‌جویان و معترضین بازداشت‌شده در روزهای اخیر

۱۹-دی-۱۳۹۶

گروه خبری: آزادی بیان - دانشجویان -

سایت نفس در قفس: طی روزهای اخیر چند تن از دانش‌جویان و معترضین بازداشت‌شده در تهران آزاد شده‌اند.

به گزارش «نفس در قفس»، با وجود آزادی دست‌کم ۱۸ تن از دانش‌جویان بازداشتی در روزهای اخیر، هنوز هم تعداد زیادی از دانش‌جویان در بازداشت نیروهای امنیتی قرار داشته و از وضعیت آنان اطلاعی در دست نیست.

کسری نوری پس از آزادی

عصر امروز کسری نوری، فائزه عبدی‌پور و محمد شریفی‌مقدم از دانش‌جویان بازداشتی و محمدرضا درویشی که هر ۴ تن از دراویش گنابادی بودند از زندان اوین آزاد شدند.

این افراد روز نهم دی ماه در بیمارستان دی تهران بازداشت شده بودند و از آغاز دوران بازداشت هم در اعتصاب غذا بودند.

گفته می‌شود کسری نوری و محمدرضا درویشی در زندان رجایی‌شهر کرج نگه‌داری می‌شدند اما به مقابل زندان اوین منتقل و آن‌جا آزاد شده‌اند.

دراویش گنابادی از ده روز پیش در مقابل این زندان متحصن بودند. این تحصن امروز صحنه‌ی تنش‌هایی بین نیروهای گارد ضدشورش و دراویش بود و شعارهای «الله‌اکبر» دراویش تا آزادی بازداشت‌شدگان ادامه داشت.

هم‌چنین محمد معصومی، فعال مدنی نیز که روز ۱۳ دی ماه بازداشت شده بود امروز به هم‌راه داریوش زند آزاد شده است.

امروز هم‌چنین ۴ دانش‌جوی دیگر با اسامی علی مظفری، محمد احمدیان هروی، رامین خسروی و مجید مسافر از زندان اوین آزاد شده‌اند.

دیروز نیز محسن شاهسون، پیمان گراوند، رضا فروزان‌نسب، مجید بیرجندی، میکائیل قلی‌راد، سجاد حسین‌زاده، سیاوش امجدی و عرفان اکبرآبادی آزاد شده بودند.

سینا غفاری و محمد خانی از دانش‌جویان دانش‌گاه علامه طباطبایی نیز روز ۱۷ دی ماه از زندان اوین آزاد شده بودند.

سایت «نفس در قفس»، پیش‌تر در گزارشی مشروح اسامی ۵۲ تن از دانش‌جویان بازداشتی را اعلام کرده بود.

با وجود آزادی این افراد، هم‌چنان ده‌ها دانش‌جو و هزاران تن از معترضان تجمعات اخیر در شهرهای مختلف در بازداشت هستند و از سرنوشت بسیاری از آنان اطلاعی در دست نیست.

این در حالی است که اخباری مبنی بر «خودکشی» سینا قنبری در قرنطینه‌ی زندان اوین منتشر شد. خبری که بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشته و بسیاری از زندانیان سیاسی سابق نیز در اظهارنظرهای خود امکان خودکشی در این بند از زندان را منتفی دانستند.