نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

احراز هویت ۵۲ دانش‌جوی بازداشتی در شهرهای مختلف کشور

۱۵-دی-۱۳۹۶

گروه خبری: دانشجویان -

سایت نفس در قفس: دست‌کم ۵۲ دانش‌جو از شروع تظاهرات اعتراضی در شهرهای مختلف کشور بازداشت شده‌اند.

به گزارش «نفس در قفس»، اغلب این دانش‌جویان در شهر تهران بازداشت شده‌اند اما دانش‌جویان دیگری نیز در شهرهای گرمسار، بندرعباس، کرمانشاه و تبریز در شما افراد دستگیر شده قرار دارند.

در این میان ۳ دانش‌جوی بازداشتی در تهران به نام‌های کسری نوری، محمد شریفی مقدم و فائزه عبدی‌پور که از دراویش گنابادی هستند، امروز در ششمین روز اعتصاب غذای خود به سر می‌برند.

کسری نوری دانش‌جوی کارشناسی ارشد حقوق بشر در دانش‌گاه تهران، فائزه عبدی‌پور دانش‌جوی علوم سیاسی دانش‌گاه علامه طباطبایی تهران و محمد شریفی مقدم دانش‌جوی دانش‌گاه صنعتی شریف روز دهم دی ماه جاری در بیمارستان دی تهران بازداشت شده و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده‌اند.

این دانش‌جویان در هنگام بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

به غیر از این ۳ تن در همین روز آرش آوری، سینا ربیعی و پدرام پذیره از دانش‌جویان دانش‌گاه تهران نیز بازداشت شدند.

پیش از این افراد نیز در روز هشتم دی ماه جاری،۳ دانش‌جوی دانش‌گاه رازی کرمانشاه به نام‌های نبی تردست، محمد مظهری و امید جمشیدی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و از سرنوشت آنان تا این لحظه اطلاعی در دست نیست.

در روز ۱۱ دی ماه موج گسترده‌تری از دستگیری و ربودن دانش‌جویان در منازل‌شان و خیابان‌ها و دانش‌گاه‌ها آغاز شد.

در این روز محمد خانی، دانش‌جوی مقطع دکترا، سینا غفاری، دانش‌جوی ادبیات انگلیسی، مجید مسافر، سیاوش امجدی، سما درخشانی از دانش‌جویان دانش‌گاه علامه طباطبایی تهران بازداشت شدند.

مجید مسافر دبیر کانون صنفی این دانش‌گاه نیز هست.

از دانش‌جویان دانش‌گاه تهران نیز علی مظفری، احسان محمدی فارغ‌التحصیل رشته‌ی تاریخ، لیلا حسین‌زاده دانش‌جوی انسان‌شناسی، عارف فتحی، دانش‌جوی حقوق، حسام حسین‌زاده، دانش‌جوی کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی، محسن حق‌شناس، دانش‌جوی طراحی صحنه، مهدی محمدیان، میکائیل قلی‌راد، مهدی وهابی ثانی، دانش‌جوی دانش‌کده‌ی فنی، مجید اکبری، دانش‌جوی کارگردانی تئاتر، سهیل موحدان، دانش‌جوی مهندسی کامپیوتر، دانیال ایمان، امیرحسین علم‌طلب، دانش‌جوی دانش‌کده‌ی فنی و محسن ترابی در روز یازدهم دی ماه دستگیر و به زندان اوین منتقل شدند.

در تبریز نیز علی قدیری فارغ‌التحصیل مهندسی برق از دانش‌گاه تبریز دستگیر و به اداره‌ی اطلاعات نیروی انتظامی این شهر منتقل شد. وی هم‌اکنون در بند قرنطینه‌ی زندان مرکزی تبریز نگه‌داری می‌شود.

ندا احمدی، دانش‌جوی اقتصاد دانش‌گاه تبریز و سیوان کلامی، دانش‌جوی دانش‌گاه ارومیه نیز در همین روز در ارومیه دستگیر شدند. از محل نگه‌داری آنان اطلاعی در دست نیست.

در کرمانشاه نیز لقمان ویسی دانش‌جوی دانش‌گاه رازی این شهر بازداشت شد.

فردای این روز نیز نگین آرامش، دانش‌جوی مترجمی زبان آلمانی دانش‌گاه تهران، پویان پرتوی، دانش‌جوی پزشکی دانش‌گاه بندرعباس، محسن شاهسون، دانش‌جوی دانش‌گاه علامه طباطبایی تهران و سپیده فرهان بازداشت شدند.

پرونده‌ی پویان پرتوی امروز ۱۵ دی ماه پس از ۳ روز بازداشت در اداره‌ی اطلاعات سپاه پاسداران بندرعباس به دادگاه انقلاب این شهر ارجاع داده شده اما از آزادی وی به قید وثیقه جلوگیری به عمل آمده است.

روز سیزدهم دی ماه نیز شاهد ادامه‌ی روند دستگیری دانش‌جویان بود. در این روز ۴ تن از دانش‌جویان دانش‌گاه تهران به نام‌های محمدامین اصانلو، دانش‌جوی جامعه‌شناسی، محمد احمدیان هروی، فارغ‌التحصیل مرمت آثار باستانی، سینا عمران، فارغ‌التحصیل مطالعات آلمان و یاسمن محبوبی دانش‌جوی انسان‌شناسی بازداشت شدند.

دیروز چهاردهم دی ماه موج گسترده‌ی دیگری از بازداشت‌ها فضای دانش‌جویی کشور را در برگرفت. در این روز دست‌کم ۸ دانش‌جو در تهران، گرمسار و تبریز دستگیر شدند

سهیل آقازاده، دانش‌جوی سینما، پیمان گراوند، فارغ‌التحصیل متالوژی، تارخ ملکی و سها مرتضایی دانش‌جویان دانش‌گاه تهران، میثم شریف، دانش‌جوی مهندسی برق دانش‌گاه غیرانتفاعی رشدیه‌ی تبریز، علی براتعلی، دانش‌جوی دانش‌گاه گرمسار و علی اسدی، دانش‌جوی دانش‌گاه صنعتی امیرکبیر در این روز بازداشت شدند.

سها مرتضایی دبیر کانون صنفی دانش‌جویان دانش‌گاه تهران نیز هست.

هم‌چنین فرشته تاج‌میری، دانش‌جوی دانش‌گاه همدان، مریم فرجی و یک دانش‌جوی دیگر به اسم محمود در میان بازداشت‌شدگان هستند که از هویت کامل و محل نگه‌داری آنان تاکنون اطلاعی به دست نیامده است.