نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

یک فعال دانش‌جویی در دادگاه تجدیدنظر به هفت سال حبس محکوم شد

۳-آبان-۱۳۹۶

گروه خبری: دانشجویان -

سایت نفس در قفس: محسن محبوبیان، فعال دانش‌جویی در دادگاه تجدیدنظر به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش «نفس در قفس»، محسن محبوبیان، اواخر خرداد ماه سال جاری بدون اطلاع قبلی از محکومیت خود در شهر کاشمر بازداشت و برای اجرای حکم ۹ سال حبس تعزیری به زندان اوین منتقل شده بود.

این حکم در اسفند ماه سال ۹۴ در حالی به شکل غیابی صادر شده بود که این فعال دانشجویی از برگزاری جلسه دادگاه و صدور حکم توسط دادگاه انقلاب کاملا بی‌اطلاع بود.

محسن محبوبیان، دانش‌جوی دانش‌گاه امیر کبیر، در روز ۱۶ آذر ماه سال ۸۹ در حین برگزاری مراسم روز دانش‌جو در این دانش‌گاه بازداشت و پس از تحمل ۲۵ روز زندان انفرادی به قید کفالت آزاد شد.

نیروهای امنیتی پرونده او را باز نگه داشته و متعاقبا با اضافه کردن اتهاماتی از جمله شرکت در اعتراضات دانش‌جویی سال ۹۲ در دانش‌گاه امیرکبیر و هم‌چنین مجرمانه خواندن برخی مطالبی که در صفحه‌ی فیسبوک‌اش منتشر کرده بود، برای صدور حکم به دادگاه انقلاب ارسال کردند.

نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران یک‌بار دیگر محسن محبوبیان را در آذرماه سال ۹۴ در مقابل دانش‌گاه امیرکبیر بازداشت و پس از چند ساعت آزاد کردند. به شهادت شاهدان عینی این بازداشت همراه با ضرب و شتم او و همراهان‌اش بوده است.

در نهایت پرونده محسن محبوبیان «خارج از روال قانونی» و «بدون طی شدن روند بازپرسی» به جریان افتاده و این فعال دانش‌جویی در شعبه‌ی ۲۶ دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانیعلیه امنیت ملی»، «توهین به رهبری» و «نشر اکاذیب»، به صورت غیابی و بدون اطلاع و حضورش در جلسه‌ی دادگاه به ۹ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

پیرو صدور حکم غیابی محسن محبوبیان ۲۵خرداد ماه ۹۶ در شهر کاشمر و در محل کار خود بازداشت و جهت اجرای حکم غیابی به زندان اوین انتقال داده شد. او پس از اعلام اعتراض به حکم، یک ماه بعد با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. اما سرانجام طی دو جلسه‌ی دادگاه در شعبه‌ی ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده مجددا به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «توهین به رهبری» در مجموع  به تحمل هفت سال حبس تعزیری محکوم شد.

برچسب ها: