نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

گزارشی از شهر زلزله‌زده‌ی سرپل‌ذهاب: «شهر با خاک یکسان شده است.» + عکس

۲۲-آبان-۱۳۹۶

گروه خبری: دسته‌بندی نشده -

سایت نفس در قفس: رسانه‌های داخلی و رسمی در ایران در حالی از امدادرسانی به زلزله‌زدگان در غرب کشور سخن می‌گویند که ساکنین این منطقه از کمبود امدادرسانی شکایت دارند.

این رسانه‌ها تاکنون از کشته شدن ۴۰۷ تن و مصدومیت ۶۷۰۰ نفر در زلزله‌ی عصر روز ۲۱ آبان در مناطق غربی استان کرمانشاه خبر می‌دهند اما به گفته‌ی منابع محلی احتمال افزایش آمار تلفات در ساعات و روزهای آینده وجود دارد.

یکی از ساکنان شهر سرپل‌ذهاب که بیش‌ترین تلفات را در این زلزله داشته در گفت‌وگویی با گزارش‌گر «نفس در قفس» در رابطه با میزان خرابی‌ها در این شهر گفت: «شهر ما با خاک یکسان شده است. بیش‌ترین تلفات هم در مجتمع‌های مسکن‌مهر بوده است.»

وی تاکید کرد با وجود این‌که امدادرسانان محلی از ساعات اول در صحنه حضور داشتند اما «تعدادشان کافی نبود.»

این شهروند زلزله‌زده تصریح کرد: «هنوز کار آواربرداری تمام نشده و تعداد زیادی از هم‌وطنان زیر آوار هستند» و ادامه داد: «هنوز معلوم نیست چه زمانی تمام اجساد از زیر آوار بیرون کشیده شوند.»

او کمک‌های امدادی را «ناکافی» دانست و در پاسخ به این سوال که کدام نهادها اکنون در مناطق زلزله‌زده حضور دارند نیز گفت: «ارتش در شهرها و سپاه در روستاها در حال آواربرداری هستند. به زلزله‌زدگان هم چادر، پتو، مواد غذایی و آب داده شده چون آب آشامیدنی شهر قطع است.»

این شهروند سرپل‌ذهاب هم‌چنین گفت: «نیروهای یگان ویژه را هم به شهر اعزام کرده و به اسم کمک در شهر مستقر کرده‌اند.»

به گفته‌ی وی عده‌ای از اهالی سرپل‌ذهاب در اعتراض به کمبود امکانات امدادرسانی امروز در مقابل فرمانداری این شهر تجمع کرده‌اند.

او از کلیه‌ی هم‌وطنان درخواست کر که برای آواربرداری و امدادرسانی به اهالی این منطقه کمک کنند و در پایان اظهار داشت: «منطقه‌ای هست به اسم ریجاب در۱۲۰کیلومتری شمال‌غرب کرمانشاه گه کامل با خاک صاف شده ولی هنوز کمکی دریافت نکرده است.» و از مردم خواست به کمک مردم این منطقه بروند.