نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

بیانیه عفو بین‌الملل برای اقدام فوری در مورد اعتصاب غذای گلرخ ایرایی و آتنا دائمی

۲۰-بهمن-۱۳۹۶

گروه خبری: زنان -

سایت نفس در قفس: سازمان عفو بین‌الملل طی یک بیانیه‌، خواهان اقدام فوری برای رسیدگی به مطالبات آتنا دائمی و گلرخ ایرایی شد

بنا به این بیانیه، دو زن مدافع حقوق بشر و زندانی عقیدتی گلرخ ابراهیمی ایرایی و آتنا دائمی از ۱۴ بهمن در اعتراض به انتقال به زندان شهر ری در جنوب تهران، که محل نگهداری زنان محکوم به جرایم خشن است، اعتصاب غذا کرده‌اند.

پیشتر از آن در ۷ بهمن، آرش صادقی مدافع حقوق بشر نیز با دست زدن به اعتصاب غذا خواهان بازگرداندن گلرخ ابراهیمی ایرایی و آتنا دائمی به زندان اوین شد. او به شدت بیمار است و امروز با خواسته‌ی هم‌بندی‌هایش به اعتصاب غذای خود پایان داد.

آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی ایرایی، دو مدافع حقوق بشر که به ناحق زندانی شده‎اند، در ۴ بهمن ماه از زندان اوین به زندان شهر ری (که قرچک نیز نامیده میشود) در ورامین نزدیکی تهران منتقل شدند.

این زنان اظهار کرده‌اند که مسولان مرد زندان آنها را مورد ناسزا و توهینهای جنسی قرار داده و هنگامی که آنها به صورت مسالمت‌آمیز اعتراض کردند که انتقالشان غیرقانونی و نقض اصل تفکیک زندانیان است شروع به ضرب و شتم آنها کردند. گلرخ ابراهیمی و آتنا دائمی از ۱۴ بهمن در اعتراض به این انتقال اعتصاب کرده‌اند.

گلرخ ابراهیمی ایرایی و آتنا دائمی در خطر جدی شکنجه و دیگر بدرفتاری‌‌ها قرار دارند. زندان شهر ری سابقا یک مرغداری بوده است و در آنجا صدها زن که به جرایم خشن محکوم شده‌اند در شرایط پرازدحام و غیر بهداشتی و بدون دسترسی به آب آشامیدنی سالم، غذای مناسب، دارو و هوای تازه نگهداری می‌شوند.

گزارش‌های دریافتی از این زندان حاکی از شیوع گسترده بیماری‌های عفونی، مصرف مواد مخدر و سطح بالای خشونت هم در بین زندانیان و هم توسط ماموران علیه زندانیان است. در طول سالیان گذشته مقامات ایران بارها زندانیان عقیدتی زن را به خاطر صریح الکلام بودن به انتقال به زندان شهر ری تهدید کرده‌اند.