نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

مادر و دختر مهابادی جهت اجرای حکم به زندان منتقل شدند

۲۳-آذر-۱۳۹۶

گروه خبری: زنان -

سایت نفس در قفس: یک مادر و دختر سردشتی جهت سپری‌نمودن دوران محکومیتشان به زندان مهاباد منتقل شدند. صدور حکم برای آنها در رابطه با برگزاری تجمعاتی در پی مرگ مشکوک فریناز خسروانی در مهاباد بود که سه سال پیش در این شهر  صورت گرفت.

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶، «سهیلا زبیری» ۴۶ ساله و دخترش «صفا حسن‌پور» ۱۸ ساله جهت اجرای حکمی مجموعا ۳۰ ماهه به زندان مهاباد منتقل شدند.

آبان‌ماه ۱۳۹۵ سهیلا زبیری به اتهام «بر هم‌زدن نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات اعتراضی» که در پی مرگ فریناز خسروانی برگزار شده بود، از سوی دادگاه کیفری سردشت به ٢۴ ماه حبس تعزیری محکوم گردید. صفا حسن‌پور هم با همان اتهام به ۶ ماه حبس محکوم شد.

به غیر از این دو تن، ده نفر به نامهای «کامل رسول‌پور»، «رامین حسن‌زاده»، «آمانج شیخه‌پور»، «سردار اسماعیلی»، «هیمن جنت‌یار»، «فرهاد شیخانی»، «محمد قادریان»، «سامرند احمدزاده»، «سامان ملکاری» و «حسین پری‌آقایی» هم در این پرونده محکوم شده بودند.

آن زمان، دادگاه کیفری سردشت در خصوص اتهام «مشارکت در اخلال در نظم عمومی این شهر و تمرد در مقابل مأمورین انتظامی»، همگی این ١٢ شهروند را جمعا به ۱۴۴ ماه زندان و در خصوص مشارکت در ایراد ضرب و جرح مأمورین انتظامی، آنان را به پرداخت دیه محکوم کرد.

این افراد نسبت به مرگ مشکوک «فریناز خسروانی» در هتل «تارا»ی مهاباد در هفته‌ی دوم اردیبهشت‏‌ ۱۳۹۴ و همچنین کشته و زخمی‌شدن چندین تن از معترضین به این حادثه اعتراض کردند که پس از بازداشت و اتمام مراحل بازجویی، با تودیع وثیقه آزاد شده بودند.