نفس در قفس

ارگان خبری لیگ حقوق بشر زندانیان ایران
اخبار

نرگس محمدی را از بیمارستان به زندان بازگرداندند

۱۱-خرداد-۱۳۹۶

گروه خبری: زنان -

سایت نفس در قفس: نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر که به دلیل خونریزی داخلی به بیمارستان منتقل شده بود، به زندان اوین بازگردانده شد.

کانون مدافعان حقوق بشر گزارش داده است که پزشکان به‌دلیل خطر آمبولی ریه، موفق نشدند عمل جراحی را که برای درمان قطعی نرگس محمدی ضرورت داشت انجام دهند. آن‌ها با انجام یک عمل جراحی جایگزین موقتاً نرگس محمدی را تحت درمان قرار دادند.

نرگس محمدی، یکشنبه ۷ خرداد در پی خون‌ریزی شدید رحم از زندان به بیمارستان منتقل و بستری شد. او از هرگونه ملاقات و حتی تماس تلفنی با مادر، خواهر و خانواده‌اش منع شده بود.

نرگس محمدی به آمبولی ریوی و فلج عضلانی مبتلاست. پزشکانی که او را درمان کرده‌اند، بارها به مسئولان یادآوری کرده‌اند که شرایط زندان و فشارهای روحی و جسمانی بیماری این روزنامه‌نگار زندانی را تشدید می‌کند و حتی ممکن است جان او را به خطر بیندازد.

نرگس محمدی در سال ۹۵ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی، به اتهام راه‌اندازی و عضویت در جمعیت «لگام» برای لغو مجازات گام به گام اعدام به ۱۰ سال حبس، و به اتهام تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی و اقدام علیه امنیت ملی، در مجموع به ۶ سال دیگر حبس محکوم شد. از این ۱۶ سال حبس ۱۰ سال آن لازم‌الاجرا است. ‍

نرگس محمدی تیر سال گذشته برای برخورداری از امکان تماس با فرزندانش اعتصاب غذا کرد.

نرگس محمدی همواره خواستار برگزاری علنی دادگاه خود بوده‌ است، اما قوه قضاییه اصرار دارد که پرونده او را امنیتی و غیرعلنی کند.

در پی زندانی شدن نرگس محمدی، او از فرزندان دوقلوی‌اش جدا افتاده و آن‌ها به پدرشان، تقی رحمانی، فعال سیاسی پیوسته‌اند.

برچسب ها: